New York Metrosunun Siyah Beyaz, Gerçek Yüzü

Aslında asıl konu, Luc Korgas’ın monokrom(siyah beyaz, tek renk) New York metrosu fotoğrafları, ama bir kaç bilgi vermeden, düşüncelerimi söylemeden geçmek istemiyorum.

New York Metrosu

Dünyanın en eski metrolarından bir tanesi, New York metrosu. Tam 468 istasyonuyla neredeyse bütün şehri kaplayan, dünyanın en geniş metro ağı. Fakat buna rağmen temizlik konusunda çok gerilerde. Geçtiğimiz günlerde New York’ta yaşayan bir arkadaşım bunun çok geniş bir ağ olduğundan dolayı, belediyenin yetişemediğini söylemişti. Kentin genelinin sidik koktuğunu düşünürsek, aslında çokta bir beklentiye girmemek gerekiyor.

Neyse gelelim konuya.

Bir çoğumuz sabah kalkıp Tavşantepe – Kadıköy metrosuna bindiğimizde, Ayrılık Çeşme – Kazlıçeşme hattını kullandığımızda, Ankaray ile Bahçelievler’den Kızılay’a giderken bir Amerikan rüyasına dalarız.
İçerisinde bulunduğumuz durumdan şikayet edip, başka toplum ve ülkeleri kendi ütopyamızın kılıfına koyarız. Halbuki bir noktada insanlığın içerisinde bulunduğu buhran, konum ve toplumların çok ötesinde. Bu kişiyle ilgili. Yani seninle, benimle.

10 yıldır fotoğraf sanatıyla meşgul olan Luc Kordas’ın New York metrosunda çektiği siyah beyaz fotoğraflara bakmak bana bunları düşündürttü. Özellikle sokak fotoğrafçılığı ve portre fotoğraflar çeken Kordas, büyük New York şehrinin, büyük metro ağındaki küçük ekosistemi fotoğraflamış. Aşağıya bir müzik ve Kordas’ın New York metrosu fotoğraflarını bırakıyorum.

Unutmadan;
Müziği dinleyip, fotoğrafları inceledikten sonra tavsiyemdir.
Sinema Dehası Stanley Kubrick’in Gözünden New York (Kubrick’in 17 Yaşındayken Çektiği Fotoğraflar)

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.