New York’un En Renkli Mahallesi: Chinatown

New York’ta bulunan Chinatown için adeta başka bir şehir demek sanırım çok yanlış olmaz. Çin, Tayland, Malezya, Endonezya ve Filipinler’den gelen yaklaşık 150 bin insan bu bölgede yaşıyor. İşin garip yanı, bu mahallede doğmuş büyümüş kişiler dahi İngilizce konuşmakta hayli güçlük çekiyor veya hiç konuşamıyor.

New York başlı başına bir gastronomi cenneti. Birçok milletten insanın bir arada yaşamasından dolayı burada her çeşit mutfağa rastlamak mümkün oluyor. Fakat Çin Mahallesi’nin bu mutfaklardan çok daha farklı bir ruhu ve rengi var. Bu mahalleye ulaşım oldukça kolay. New York metrosunun Q veya N numaralı hatlarıyla Canal Street durağında inerek buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

1- Mahallede bütün tabelalar Çince, arada iki üç yere iliştirilen İngilizce sözcükler var.

chinatown-1

2-Yeme-içme açısından oldukça zengin bir yer.

Pho çorbası ve Pekin ördeği muhakkak denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor. (Ördeğin pilav üstü versiyonu da mevcut, tam Türk usulü! ) Ayrıca kredi kartı neredeyse hiçbir yerde geçmiyor, cebinizde bir miktar nakitle mahalleye karışmanızda fayda var.

chinatown-2

3-Colombus Park, mahallenin amcalarının, dedelerinin kıraathanesi denilebilir.

Çin mahallesinde 7/24 çalışma esası hâkim olduğundan Central Park’ta olduğu gibi koşu yapan gençler, çimenlere yayılmış keyif yapan insanlar görmek çok olası değil.

chinatown-3

4-Alışveriş konusunda oldukça ucuz olan bu mahallede 71 Mulberry Street’te bulunan Asia Market’ten sadece Çin’e değil bütün Uzakdoğu’ya ait yeme-içme malzemelerini bulabilirsiniz.

chinatown-4

5-Başka bir ülkede yaşamak bu mahallede yaşayan insanları kültür erozyonuna uğratmamış.

Yeme-içmelerinden tutun, spor stillerine kadar her şey kendi kültürlerine ait. Mahallede Buda’dan Konfüçyus heykeline kadar Uzakdoğu inançlarında belli yere sahip her şey burada yer bulmuş.

chinatown-5

6-Kendilerine ait bir otobüs şirketi bile mevcut.

Amerika’nın birçok yerine vatandaşlarını kendi şirketleri aracılığıyla götürüyorlar. Bizzat New York’ta yaşayan bir yakınım bu otobüs şirketini şehirde yaşayan Türk’lerin sıklıkla kullandığını söylemişti çünkü oldukça ucuzmuş.

chinatown-6

7-Hediyelik eşya işlerini de burada halletmek oldukça kârlı olacaktır.

Sebebi ise malum, New York standartlarına göre bir hayli ucuz.

chinatown-7

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.