New York’un Gecekondu Mahallesinde Bir Fotoğrafçı: Arnold Eagle

Macaristanlı fotoğrafçı Arnold Eagle, 1930-40’lı yılları arasında ürettiği belgesel fotoğrafçılığıyla tanındı. New York’ta gecekondu mahallelerini fotoğraflaması, dönem Avrupa’sında büyük bir ilgiyle karşılandı. 1938 yılında Eagle, Yahudi toplumuna dair bir dizi fotoğraf çalışmaları yaptı ve bu çalışmalar onu mesleğinde farklı bir yere getirdi. Sanatçı, birçok belgesel filminin de görüntü yönetmenliğini yaptı.

Arnold-eagle

Onun fotoğraflarında, gündelik yaşam, yoksul insanlar ve işçiler hep yer aldı. Sanatçının, bazı fotoğraflarının Tarlabaşı’nı anımsatması tesadüf değildir!

Arnold-eagle

new_york_city-Arnold-Eagle

Arnold-Eagle

Arnold-EAGLE

ARNOLD-EAGLE

eagle_arnold_145_1989 eagle_arnold_557_19871 int5

Arnold-Eagle

Arnold-Eagle

Arnold-Eagle

 

3 Yorumlar

 1. Avatar

  Cüneyt Narbay

  23 Eylül 2015 en 19:01

  Açıkçası Türkçe nin doğru kullanılması veya bilginin insanları daha doğru aktarılmasından yanayım. Gecekondu kelimesi Türkiye ye mahsus bir kelime desek çok da yanlış olmaz. Çünkü Türkiyede gecekondu; hazine arazileri üzerinde yapılan,genelde şehir merkezini çevreleyen, ruhsatsız, projesiz yapılardır.Tam İngilizce karşılığı ise ‘SLUM’ dır, Çinde, Brezilyada, Japonyada ve Hindistanda ise şehir merkezinde örnekleri mevcuttur. Yalnız sizin tanıttığınız fotoğrafların çekildiği binalar; mimari öğelere sahip, projelendirilmiş, şehrim mimari dokusunun bir parçası olan, fakat fakir halkın oturduğu “GHETTO” lardır. Amerikada GECEKONDU diye bir kavram olmayıp sadece Meksika sınırına yakın Arizona Texas eyaletlerinde latin göçmenlerin yaptığı derme çatma evler için ‘Colonia’ terimi kullanılır. Mesleği “yazarlık” olan insanların bu bilgilere daha çok dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum.

 2. Avatar

  Gizem Dolanbay

  25 Eylül 2015 en 15:21

  Sevil Ateş’in New York’ta belirli bir bölgeye metafor kullanarak gecekondu mahallesi dediğini, “Sanatçının, bazı fotoğraflarının Tarlabaşı’nı anımsatması tesadüf değildir!” cümlesi ile kolaylıkla anlayabiliyoruz. Metafor, edebiyatta benzetme sanatıdır. İlgili yazıda bölgenin imar izni, kaçak yapılanma hakkında herhangi yanlış bir bilgi verilseydi, haklı bir söylem içerisinde olabilirdiniz.

  • Avatar

   Cüneyt Narbay

   31 Ocak 2016 en 19:08

   O da doğru. Metafor olarak bakmamıştım; üzücü şekilde agresif bir yorum yaptığımı sayenizde farkettim. Sizin de belirttiğiniz gibi aslında benim kaygım başlığı okuyan insanların New York’da da kaçak yapılaşma varmış gibi bir algıya kapılmaması.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.