Niagara’nın Altında Kendinizi Nasıl Hissedersiniz?

Niagara Şelaleleri’nin nasıl oluştuğuna, yüksekliğine, hatta suyunun P.h. değerine kadar her türlü bilgiyi kitap bile açmadan tek bir tık ile öğrenmemiz mümkün. Peki ya ona yakın olmanın nasıl hissettirdiği? Geçtiğimiz yaz Niagara’ya gitme fırsatım oldu ve büyülendiğimi söyleyebilirim. 

Şelalelerin yanında olmanın nasıl hissettirdiğine değinmeden önce birkaç öneride bulunmak istiyorum. Niagara Şelaleleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasında doğal bir sınır oluşturuyor. Şelalelerin az ötesinde bulunan Rainbow Bridge’in (Gökkuşağı Köprüsü’nün) bir ucu ABD’de, diğer ucu ise Kanada’da ve köprünün üzerinde bulunan sınırdan yaya olarak veya araç ile geçmeniz mümkün, tabi vizeniz varsa. Birkaç yıl öncesine kadar ABD vizesi olan kişilere Kanada sınırda vize veriyormuş; fakat ne yazık ki bu uygulama yakın zamanda yürürlükten kaldırılmış. Ne yazık ki diyorum; çünkü şelaleler içinde en ünlü olan Horseshoe adlı şelale bir at nalı şeklinde ve Kanada tarafına dönük; bu da şelalelerin Kanada tarafındaki manzarasının daha etkileyici olmasına neden oluyor. Benim önerim, hem şelalelerin altına girebilmek hem de manzaralarının tadını doyasıya çıkarabilmek adına Niagaralar’a gitmeden önce her iki ülkenin de vizesine sahip olmanız. 

ABD tarafındaki “American Falls” adlı şelalelere kurulmuş “Cave of the Winds”in (Rüzgarlar Mağarası’nın) şelalelerin büyüsünü en iyi hissedeceğiniz yer olduğunu düşünüyorum. Yazın en kuru ve en sıcak günlerinde bile ıslanmanın önüne geçemediğiniz, orada size verilen kaymayan ayakkabıları ve kocaman yağmurlukları giymek zorunda kaldığınız bu etkileyici yerin çevresi genellikle rüzgarlı olduğu için, Niagara turunuzu havanın sıcak olduğu günlere denk getirmeniz de bir başka önerim. 

niagara-rainbow

Cave of the Winds, küçük şelalelerin (Küçük dediğime bakmayın, sadece çevredeki diğer şelalelerin yanında küçük kalıyorlar.) önüne kurulmuş olsa da, şelalelere yaklaşmak için çıktığımız merdivenler çık çık bitmiyor. Alt basamaklarda şelalenin sularının çevresine nasıl bir güç uyguladığını ve etraftaki kayalara nasıl şekil verdiğini görüp doğanın gücünden korkuyor, yukarılara çıktıkça ise suyun hızına kendinizi kaptırıyorsunuz. Şelaleden akan suların çıkardığı melodi eşliğinde kendinizi iyi hissetmeye başladığınız o anlarda, akıp giden sular bir şekilde tüm kötülükleri sizden uzaklaştırıyor, kendinizi ferahlamış hissediyorsunuz. Bu tur adeta bir terapi niteliğinde. 

Hem Kanada hem de ABD tarafında “Maid of the Mist” adlı, büyük şelalenin (Horseshoe Falls) yakınına giden gemi turları var, bence Niagaralar’a gidip de o gemi turlarından birine katılmamak daha sonra pişmanlığa sebep olur. Özellikle de şelaleleri ABD tarafından geziyorsanız asla kaçırmamanız gerektiğini düşünüyorum; çünkü büyük şelalenin etkileyici manzarası o gemilerden oldukça etkileyici görünüyor. Gemi, şelalenin altına yaklaştıkça sanki suya kapılıp gidecekmişsiniz gibi hissetmeye başlıyor, sırıl sıklam oluyor fakat şelale sizi yalnızca ıslattığı için kendinizi şanslı hissediyorsunuz. Şelaleden akan suların varış noktasında kendinizi küçücük ve doğanın hiçbir hareketine karşı koyamayacak gibi hissediyor ve yaşadığımız Dünya’nın büyüklüğünü farkına varıyor olsanız da; bu kadar heybetli bir şeyin bile üzerine baraj kurarak onu yararlı hale getirebilen, ondan zarar görmek yerine onu kendisi için bir fırsata çeviren insan aklı, insanoğlunun istediği her şeyi yapabileceğine olan inancınızı arttırıyor ve sizi sınırlarınızı aşmaya teşvik ediyor. 

Alt tarafı şelale!” denilip geçilebilecek olan Niagara Şelaleleri; heybetiyle insana korkuyu ve huzuru bir arada yaşatıp büyülenmenizi sağlıyor ve insanı dünyada büyü diye bir şeyin varlığına inandırıyor. 

niagara-4

niagara-kapak

niagara-9

cave-of-the-winds-niagara

maid_of_the_mist_vii_niagara_falls_ontario_canada-normal

niagara-1

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.