Nietzsche Sahiden Ağlar Mı? İRVİN YALOM

Tam ismiyle İrvin David Yalom, kitaplarından bilindiği gibi kendine İrv diye seslenilmesini isteyen ünlü psikiyatrist, psikoterapist, yazar ve psikoanalitiker. Yalom’un büyük beğeni kazanan ve onu en üst mertebelere çıkaran eseri ise Nietzsche Ağladığında adlı kitabıdır. Kendisi Tıp eğitimi almış daha sonra da psikiyatri alanına yönelmiştir. Psikoterapi de ve özellikle danışanları ile kurduğu ilişkilerde meslektaşlarına fark atan Yalom;  Psikanalistlerin aksine burada ve şimdiye odaklanmış ve danışanları ile yeni ve farklı bir yoldan ilerleyerek Varoluşçuluğu benimsemiştir.

İrvin Yalom,  Rus asıllı fakir bir ailenin çocuğudur. Tıp eğitimin yanı sıra sanat üzerine de eğitim almıştır. Yalom’un küçüklükten beri hayali hep kitap yazmaktır ne kadar sıkıntı çekse de okumayı hiçbir zaman bırakmamıştır. Yalom’un eserleri felsefiktir.

Sigmund Freud Psikoterapi ödülünü alan Yalom’un bir çok eseri vardır. Romanlarının dışında özellikle Grup Psikoterapisinin Teoriği ve Pratiği kitabı bir çok üniversite de ders kitabı olarak okutulmuştur. Yazar bu kitabında kendi seanslarını ve deneyimlerini harmanlayarak Grup Psikoterapisinin ilkelerini  anlatmıştır.

Grup Psikoterapisinin Teori ve Pratiği, Varoluşçu Psikoterapi, Şizofreni Terapisi ,Alkolizm Terapisi, Anksiyete Terapisi, Bağışlanan Terapi, Cinsel Terapi, Depresyon Terapisi, Din ve Psikiyatri, Ergen Terapisi, Evlilik Terapisi, Kısa Süreli Grup Terapileri, Okul Öncesi Çocukların Psikoterapisi, Okul Çağı Çocuklarının Psikoterapisi, Yeme Bozuklukları Terapisi gibi bir çok eseri ders kitabı olarak okutulmakta ve bu kitaplardan tedaviler için yararlanılmaktadır. Bunun dışında Günü Birlik Hayatlar adlı eserinde kendi psikoterapi hikayelerini anlatan yazar psikoterapinin  ne kadar kıymetli ve zahmetli bir iş olduğunu gözler önüne serer.

Lakin bir kitabı vardır ki felsefe ile edebiyatı, edebiyat ile de psikoterapiyi harmanlayarak gayet açık, anlaşılır ve derin bir roman yazarak büyük bir kesimin dikkatini kendi üzerine çekmiştir.

Nietzsche Ağladığında:

Yalom o kadar ilgi çekmiştir ki kitabını sinemaya uyarlamışlardır. Ayrıca bir çok dile çevrilmiştir kitap.  Kitabında : Freud, Nietzsche, Josef Breuer, Lou Andreas-Salomé gibi ünlü şahsiyetler ile Nietzsche’nin hayatını felsefik bir şekilde ele alınmış psikanaliz ile harmanlanmıştır okuyanın ağzında gerçek ve kurgulanmış sahneleriyle büyük tat bırakır.

Kitapta öyle cümleler, öyle replikler vardır ki girdap gibi çeker. Kitap da hikayenin geçtiği ortam belki kısıtlı ama kitap bir o kadar derin! Kitaptan birkaç örnek verecek olursak:

”Belki de sevdiğiniz insanları düşünmektesiniz; ama daha derinlere inin… Sonunda, sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz. Siz, bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz. Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen şeyi değil…”

”Birden doğrulup çevreme baktığımda kimsenin yanımda olmadığını, bana eşlik eden tek şeyin zaman olduğunu görüyorum…”

Yaptığım seçimler başkalarını tutsak ediyorsa ben o özgürlüğü seçemem.

Görüldüğü üzere Yalom, duyguları, ızdırapları ve içten kalan düşünceleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor ve sizi kendine çekiyor, düşünmeye sevk ediyor.

Kitaptan sizin için seçtiğim alıntılara devam edecek olursak;

Hiç kimsenin bir şeyi sırf başka birisi için yapmadığını göreceksiniz. İnsanın bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendisine hizmettir, bütün sevgisi kendisini sevmesindendir.

 ” Hassas olmayı ben istiyorum. Hiçbir iç deneyimimin benden ayrılmasını istemiyorum! Ve eğer bu iç görülerin bedeli gerilim ise ne yapalım, öyle olsun! Bu bedeli ödeyebilecek kadar zenginim! “

Kadın sevmek demek yaşamdan nefret etmek demektir! … İnsan güzel bir tenin altındaki çirkinliği görmemek için gözlerini kör etmeden bir kadını sevemez. Aşık insan kendi gözlerini çıkarmalı, gerçeklerden feragat etmelidir. Benim için böyle bir gerçek dışı yaşam, yaşarken ölmek demektir!

Kitap insanı derinlemesine sarsıyor gördüğünüz gibi alıntılarda da Yalom kitabı yazarken, insanları nasıl etkileyeceğini, nasıl farklı şeyler düşünmeye sevk edeceğini iyi biliyor.

The American Psychiatric Association Irvin Yalom’a psikiyatri ve dine olan katkılarından dolayı 2000 yılında Oscar Pfister ödülünü vermiştir. Aynı zamanda Uluslararası Sigmund Freud – Psikoterapi 2009 ödülünün de sahibidir.

Stanford Üniversitesinden emekliye ayrılmış bir profesör olan Yalom, 86 yaşında ve hala psikoterapilerine devam etmektedir. Varoluşçu psikoterapinin en önemli isimlerinden biri olarak gösterilmektedir.

 

Berna Sakman

Psikolojik Danışman
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.