Norveç Ormanları Tahrip Etmeyi Yasaklayan İlk Ülke Oldu

26 Mayıs’ta meclisten geçen yasa ile Norveç, ormanları tahrip etmeyi yasaklayan ilk ülke oldu. Yasaya göre üretiminde ormanları yok eden hiçbir ürün Norveç’te kullanılamayacak, bu ürünlerin satışı durdurulacak. Yağmur Ormanları Vakfı’nın ve bu projenin başkanı olan Nils Hermann Ranum, yasa hakkında yağmur ormanlarını korumak tüm dünyaya örnek olmasını istediğimiz, için çok önemli bir adım olduğunu söylüyor.

Dünyadaki canlı çeşitliliğini korumak için farklı ülkelere maddi ve lojistik destek sağlayan Norveç, bu yasa doğrultusunda ormanları tahrip eden 11 farklı şirkete yatırım yapmayı bıraktı. Geçtiğimiz 8 yıl içerisinde Brezilya’ya yağmur ormanlarını koruması için 1 milyar dolara yakın destek sağlayan Norveç, bu yasa haricinde Guyana da benzer bir biçimde ormanlarını koruması için destek verecek.

Norveç, Güney Amerika’nın haricinde Afrika’da da orman kesimlerini durdurmak için harekete geçen ilk ülke oldu. Proje dahilinde 2020’ye kadar özellikle Batı Afrika’da orman kesimlerinin durdurulması planlanıyor.

Ayrıca Bakınız
Norveç’ten Sanatçılara Müjde: Hibe ve Oturma İzni

Norveç’i Rotanıza Eklemeniz İçin 25 Neden

 

Kaynak : 1

 

 

1 Yorum

  1. Avatar

    Kadir

    12 Ağustos 2016 en 20:48

    Norveç kesinlikle süper bir ülke. İki hafta önce anca bisikletle Bergen’den Egersund’a kadar inme fırsatı bulabildim. Yağmur hiç peşimi bırakmadım. Bu kadar şelalenin fışkırmasının bir nedeni olmalı tabi. Bu süreçte ne güzelikler gördüm, hepsi korunmuş. Tabi bazı kendini bilmezler yine Trolltunga, Pulpit Rock gibi çıkış noktalarına pisliklerini bırakmaktan vazgeçmemiş ama olsun. Saf bir güzelliği olduğu kesin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.