Nostalji Sevenler Bursa’ya

Bursa bugünlerde Zeki Müren’den Müzeyyen Senar’a Türk müziğinin ustalarını ağırlıyor. Nostalji sevenler ve bilhassa müzik meraklıları için Bursa bugünlerde uğranması gerekli yerlerden. Geçtiğimiz yılın sonunda Tofaş Anadolu Arabaları Müzesinin açtığı “İşte Benim Zeki Müren” sergisiyle başlayan akımı, Bursa Kent Müzesinde geçen hafta açılan “Sahne Bursa” isimli sergi devam ettirecek.

İşte Benim Zeki Müren, ünlü sanatçının çocukluğundan itibaren anılarına, fotoğraflarına, müziğine ve o muhteşem kostümlerine ayrıntılı bir sunumda bulunuyor.  O eski günleri özlemle ananlar için bulunmaz bir fırsat.

iste-benim-zeki-muren-1

Sanatçının muhtemelen başka yerlerde göremeyeceğiniz çocukluk fotoğraflarına ve “Doğmuşum, iyi halt etmişim” diye başladığı anılarına yer veren serginin ilk bölümünde Zeki Müren’in okul yıllarına dair görseller oldukça ilgi çekici.

iste-benim-zeki-muren-2

iste-benim-zeki-muren-3

Bursalı Zeki’nin, Zeki Müren olması ise yıl yıl ülkenin önemli siyasi ve kültürel olayları ile sıra panolarda anlatılıyor.

iste-benim-zeki-muren-4

iste-benim-zeki-muren-5

Müzenin ikinci bölümü belki de en ilgi çekici olan kısmı: Zeki Müren’in sahne kıyafetleri

iste-benim-zeki-muren-6

Yalnız şarkıları ile değil filmleri ile de gönüllere taht kuran sanat güneşinin film setleri ve oyuncularla olan anıları da unutulmamış.

iste-benim-zeki-muren-fatma-girik

iste-benim-zeki-muren-cuneyt-arkin

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi içinde yer alan ve bugün sergi salonu olarak hizmet veren Umurbey Hamamı’nda görülebilecek bu sergi ücretsiz. Ancak 19 Şubat son günü. Belki yoğun ilgi dolayısıyla sergi tarihi uzatılabilir. Ancak olur da kaçırırsanız Bursa Kent Müzesinin üst katında yeni açılan “Sahne Bursa” isimli sergi de başta Zeki Müren ve Müzeyyen Senar olmak üzere Bursalı sanatçıları memleketine geri getiriyor.

iste-benim-zeki-muren-muzeyyan-senar

Kıyafetleri, plakları, fotoğrafları ve anıları ile Bursalı olan ve yolu Bursa’dan geçen sanatçılar bu sergide bir araya getirilmiş. Pek çok sanatçıya “O da mı Bursalıymış?” sorusuyla yeniden bakacaksınız.

muzeyyan-senar

Adnan Şenses, Bimen Şen, Safiye Ayla, Yıldırım Gürses gibi müziğin üstatlarının yanı sıra Erkan Can, Mercan Dede, Alican Yücesoy, Zafer Algöz, Sarp Apak gibi günümüzün popüler isimlerine de bu sergide rastlayabilirsiniz.

muzeyyan-senar-yildirim-gurses-zeki-muren

10 Eylül’e kadar görülebilecek bu serginin de girişi ücretsiz olacak. Tüm Türk müziği ve nostalji tutkunlarına duyurulur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.