Notalardaki Devrim : Mikis Theodorakis

Yunan tarihinin en önemli müzisyenidir Mikis Theodorakis. Gerek siyasi kimliği gerek bunu müziğine aktarışı gerek çok bilinen filmlere müzikleriyle kattığı ruhla Theodorakis, dünya çapında bir müzisyendir.

29 Temmuz 1925’te Sakız Adası’nda Giritli bir baba ve Urlalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğundan beri müzik, onun hayatının içindeydi. Belli bir yaşa kadar müzik eğitimi almamasına karşın besteler yaptı ve şarkı sözleri yazdı. Daha sonra müzik eğitimine başladı ve ilk olarak Bizans dinsel müziğine ilgi duydu.

mikis-theodorakis-4

Komünist siyasi kimliği oldukça ön planda olan Theodorakis 17 yaşındayken İtalya’nın Yunanistan’a savaş açmasıyla direnişe katıldı fakat esir düştü. Daha sonra serbest bırakılsa da Theodorakis Nazilerin işgaliyle tekrar direnişe katıldı. Ama bu sefer pek şanslı değildi. Ciddi işkencelere maruz kaldıktan sonra kurşuna dizildi fakat ölmedi. Savaşın bitmesinden sonra Yunan İç Savaşı sırasında sürgüne yollandı ve Paris’e gitti. Theodorakis burada da örgütü ve ülkesi siyaseti üzerinde hep aktif bir rol oynadı. Ama bu sırada müziği de hiç bırakmadı ve Paris’te öğrenimine devam etti.

mikis-theodorakis-2

Theodorakis 1961 yılında Yunanistan’a geri döndü ve kısa süre sonra milletvekili olarak parlamentoya girdi.1967 Albaylar Cuntasının darbesiyle Theodorakis üzerinde büyük baskı kuruldu. Öyle ki ülke çapında müziklerinin çalınması yasaklanmıştı fakat yılmayan Mikis, evinin terasında doldurduğu plaklarını ücretsiz olarak gençlere dağıttı ve hep bir ağızdan cuntaya karşı Theodorakis’in devrim şarkıları söylendi.mikis-theodorakis

Bu yaşananlardan sonra Yurtsever Cephe’yi kuran Theodorakis, cuntaya karşı savaştı ve 1970 yılında yakandı. Bir süre kamplara gönderildi ve en sonunda ise yine sürgüne yollandı. Fakat Theodorakis dünya çapında turneler vermeye başladı ve Albaylar Cuntası rejiminin ülkesini götürdüğü çöküşü tüm dünyaya anlatmaya başladı. Ve rejimin tüm gerçeklerini teşhir etti.

theodorakis-

Cunta rejiminin çökmesiyle tekrar ülkesine dönen Theodorakis, tekrar parlamentoya girerek 2 sene milletvekilliği yaptı. 1986 yılında Zülfü Livaneli ile Türk- Yunan Dostluk derneğini kurdu ve İstanbul’da oldukça ilgi gören konserler verdi. Zülfü Livaneli’nin 60. doğum gününde ona şöyle küçük bir mektup gönderdi : ‘’Seni tanıdığım, sana layık bir arkadaş olduğum, sanat ve barış yolunda sana yoldaşlık edebildiğim için çok mutlu ve gururluyum. Bir Türk olarak sen ve bir Yunan olarak ben iki yağmur damlası gibiyiz, bölünme ve düşmanlıkların, insanlara, onların acısından ve kanından beslenen ve bu yüzden de onların bölünmüş ve zayıf olmalarını isteyen güç sahipleri tarafından dayatıldığını gösteriyoruz.”

side-to-side-livaneli

Klasik ve ulusal müzik alanına usta olan Theodorakis’in en önemli eseri ise ZORBA parçasıdır. Sirtaki denildiğinde ilk bu parça kulaklarda çalmaktadır.

Çok sayıda senfoni, opera, oratoryo besteleyen Theodorakis’in 1000in üzerinde bestesi bulunmaktadır. Al Pacino’nun başrolünü oynadığı ‘’Serpico’’ filminin müziği de Mikis Theodorakis’e aittir.

‘’Yapayalnız Kalacaksın Gecenin Ortasında’’ kitabında hayat hikayesini ve siyasi görüşlerini yazmıştır. Kendisi hala Yunanistan’daki bütün eylemlerde en ön sırada yer alarak siyasi kişiliğini yaşını gözetmeksizin ortaya koymaktadır.yapayalniz-kalacaksin-gecenin-ortasinda

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.