Nükleer Enerji mi Felaket mi?

Çernobil nükleer felaketinin üzerinden tam 30 yıl geçti. Doğrudan ve ya dolaylı olarak on binlerce insan etkilendi büyük yıkımdan.

Nukleer-Enerji-mi-Felaket-mi-1

İnsanlık olarak yaramız kabuk bağlamadan 2011’de Fukushima Daiichi Nükleer Santralinde yaşanan felaketle sarsıldık.

Nukleer-Enerji-mi-Felaket-mi-2

Japonların insanüstü gayretlerine, insanlık olarak sahip olduğumuz ileri teknolojiye rağmen yine büyük bir yıkım yaşandı. 5 yıldaki yoğun çalışmalara rağmen radyasyon sızıntının halen önüne geçilemedi.

Süren çalışmaların en çarpıcı örneklerinden birisi, Japon mühendisler tarafından ileri teknoloji ile donatılarak santrale yollanan robotlar devre dışı kaldı.

Robotlar, eriyen yakıt çubuklarının kaldırılması amacıyla görevlendirilen yüzebilen robotlar, devre dışı olan soğuma havuzunun yer aldığı tünellere girip tehlike içeren çubukları etkisiz hale getiriyorlardı.

Robotların bu tehlikeli görevlere göre dizayn edilmesi yıllar aldı.

Nukleer-Enerji-mi-Felaket-mi-3

Fukuşima

Ancak robotların kabloları aşırı radyasyon nedeniyle eridi. Robotlardan kaybolmadan alınabilen birkaç fotoğraf ve diğer incelemeler neticesinde, tesisin tamamen etkisiz hale getirmenin 40 yılı bulabileceği düşünülüyor.

Nukleer-Enerji-mi-Felaket-mi-4

Fukuşima temizleme çalışmaları

Daha açık bir ifade ile Çernobil’in hayatımızdan götürüleri:

Ukrayna’da 18.000 km2’lik tarım toprağı radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Ülke ormanlarının %40’ı (toplam 35.000 km2) kirlendi.

Patlama sonucu radyasyon Kuzey ve Batı Avrupa’ya yayıldı. Kazanın ardından yıllar geçmesine rağmen bölgede başta süt ve diğer besin maddelerinde olmak üzere yüksek radyasyon tespit ediliyor.

Ebeveynleri 30 yıl önce radyasyona maruz kalmış olan çocukların bazılarında iç organlar eksik, çoğunda kalp rahatsızlıkları var.

Hala Çernobil’den çok uzakta olan İskoçya ve Yunanistan gibi ülkelerde çeşitli ürünlere devlet müdahalesi gerekiyor. Mesela İskoçya’da hala belli bölgelerde hayvanların nerede otlayacağına devlet karar veriyor.

Uluslararası Doktorlar Örgütü ve Radyasyondan Korunma Birliğine göre, Çernobil‘in çevreye verdiği zarardan bugüne kadar 600 milyondan fazla insan etkilendi. En çok etkilenenler elbette ‘likidatörler’ denilen zorunlu gönüllüler. Bunlardan 112 bininin hayatını kaybettiği, geri kalanının yüzde 90‘ı ise kanser, yüksek tansiyon, mide ve bağırsak hastalıkları ile savaşıyor.

Fukuşima’nın hayatımızdan götürüleri:

Resmi rakamlara göre 19 bin kişinin hayatını kaybetti.

Japon hükümetinin verilerine 80 bin civarında insan konteynır türü geçici konutlarda yaşıyor.

Yaklaşık 125 bin insan göç etmek zorunda kaldı…

*İnsanlık olarak sandığımız kadar güçlü değiliz, bu denli büyük güçleri kontrol etmekte yetersiz durumdayız. Tabiatın bize sağladıkları ile de hayatımızı idame ettirebiliriz, alternatif enerji kaynaklarının ne denli önemli olduğu bu verilerle daha da gerçeklik kazanıyor.

Yaptıklarımızın hayatımıza getirisinden çok daha fazla götürüsü var ise, yapılmamalıdır, hele de alternatifi varken…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.