Kudüs Şairi Nuri Pakdil Hayatını Kaybetti

Nuri Pakdil hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan 85 yaşındaki Nuri Pakdil hayatını kaybetti.  Pakdil’in ölüm haberini ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü duyurdu.

2019 Nobel Edebiyat Ödülü Peter Handke’ye Verildi

Usta Yazar Nuri Pakdil Hayatını Kaybetti

Geçtiğimiz günlerde üst solunum yolları enfeksiyonu nedeni ile Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Nuri Pakdil’in tedavisi sürerken kalbi durmuş, ancak doktorların müdahalesi sonucu Pakdil, yeniden hayata dönmüştü.

Fakat, bugün yeniden rahatsızlanan 85 yaşındaki usta yazar Pakdil, bugün hayata gözlerini yumdu. Pakdil’in acı haberini ise Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Sosyal medya üzerinden acı haberi duyuran Kalın paylaşımında ”Nuri Pakdil Bey Hakk’ın rahmetine kavuştu. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Bir güzel insan daha göçtü… Mekanı cennet olsun” ifadelerine yer verdi. Peki, 85 yaşında hayatını kaybeden yazar Nuri Pakdil kimdir?

Nuri Pakdil Kimdir

Nuri Pakdil Kimdir?

Türk edebiyatında ‘Kudüs Şairi’ olarak tanınan ve Kudüs hakkında eserleriyle bilinen şair yazar Nuri Pakdil, 1934’te Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi.

85 yıllık hayatı boyunca onlarca deneme ve şiir kaleme olan Pakdil, aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü‘ne layık görüldü.

Kahramanmaraş’ta doğup büyüyen Pakdil, lise eğitiminin hemen ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdi. Bu kısımda ilk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde memleketi Kahramanmaraş’ta hizmet veren ”Demokrasiye Hizmet” gazetesinde yayımladı.

Daha henüz lisedeyken ”Hamle” adından bir dergi çıkartan şair yazar, ayrıca İstanbul’da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi. Takvimler 1969 yılını gösterdiğinde ise ”Edebiyat” dergisini ve 1972’de Edebiyat Dergisi Yayınları‘nı kurdu.

1972-1984 yılları arasında hizmet veren bir bu dergi, 18’i Nuri Pakdil imzası taşıyan toplamda 45 kitap yayımladı. Daha sonrasında ara veren dergi takvimler 28 Şubat 1997‘yi gösterdiğinde yeniden yayın hayatına başladı. Bu yılda da daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış basımı ve 12 yeni kitabın ilk basımları gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen Pakdil, aynı zamanda Kasım 2014’te Necip Fazıl Saygı Ödülü’nün de ilkini almıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.