fbpx

Odadan Gelen Naif Sesler: Sofar Sounds

Sofar;  günden güne yayılan, günden güne daha çok dinleyici kitlesi edinen, bilenlerin bilmeyenlere anlattığı, gidenlerin gitmeyenlere tavsiye ettiği, hiçbir ticari kaygısı olmayan naif bir organizasyon. 2009 yılında New York ve Londra’da başlayan Sofar’ın, şu an 45’ten fazla şehirde organizasyonu var. Bu oluşumun İstanbul ayağını organize eden ise Eda Demir. Hala duymayanlarınız olabilir düşüncesiyle, sizler için aşağıda organizasyonun detaylarını anlattık.

sf1

Sofar’ın açılımı: Songs from a room.  Konsepti kısaca açıklamaya çalışalım: Kendini müziğe adamış yetenekli ama popüler kültürün esiri olmamış, yani pek fazla tanınmamış kişiler evlerde çeşitli konserler veriyor. Konserler, gönüllü olan kişilerin evlerinde gerçekleşiyor. Tabii evlerin yaklaşık 50-60 kişilik kapasitesi olması gerekiyor. Konser günü belli olduğunda, Sofar bunun duyurusunu yapıyor ama yeri ve konseri kimin vereceği asla söylenmiyor. Gelmek isteyenler mail atıyorlar. Önceleri atılan mailler sırasıyla konfirme edilirken, şu sıralar rastgele seçilmeye başlandı. Organizasyonda acayip bir gizem var. Konser rezervasyonun konfirme ediliyor ama nereye gideceğin veya kimi dinleyeceğin belli değil.  Konser günü tüm bilgiler seninle paylaşılıyor ve söylediğin zamanda, kaç kişilik yer konfirme ettiysen o kadar kişiyle gidiyorsun. Sen güvenilir olmalısın ki, onlar da sana güvenip bir sonraki konser için yer ayırabilsinler. İyi müzik için, iyi zaman geçirmek için bir araya gelmiş 50-60 kişilik bir grupla sadece müzik dinliyorsun.

sf4

sf5

Açık konuşmak gerekirse, bu tarz ticari kaygı gütmeyen oluşumların çok uzun sürmediğini bildiğimiz için endişeliyiz. Güzel şeyler duymaya ihtiyacımızın olduğu şu günlerde, yüzümüzde kocaman bir gülümseme bırakan müzik hareketi Sofar Sounds; ne kadar bilinirse, yayılırsa, takip edilirse o kadar uzun soluklu olacağının da bilincindeyiz.

sf3

Sofar Sound hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki hesapları takip edebilirisiniz.

-Resimler Sofar Sounds İstanbul  facebook hesabından alınmıştır-

http://www.sofarsounds.com/

https://www.facebook.com/sofaristanbul

https://twitter.com/sofarsounds

https://twitter.com/sofaristanbul

http://sofaristanbul.tumblr.com/

Bunlar da Sofar’da dinlediğimiz bazı grupların videoları

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.