Ödüllü Oyun ‘Kenardakiler’ Türkiye’de Sahnelenecek!

2014 yılından bu yana Fransa’da sahnelen ve çok sayıda ödül kazanan ‘Kenardakiler’ oyunu Türkiye’de izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Çağdaş Fransız tiyatrosunun önemli isimlerinden Sedef Ecer’in kaleme aldığı, Mert Öner’in yönetmenliğini üstlendiği ‘Kenardakiler (À La Périphérie)’ oyunu 24 Kasım’da Toy İstanbul’da sahnelenecek. 2017 sezonu boyunca da izleyici ile buluşmaya devam edecek.

Tiyatro oyunları Fransa, Türkiye, ABD, Almanya gibi pek çok ülkede sergilenen, eleştirmenler tarafından övgüler alan ve ödüller kazanan Sedef Ecer’in ‘Kenardakiler’ adlı oyunu ayrıca Fransa’da ortaokul ders programına alındı.

Kenardakiler oyununun tanıtımı ise şöyle:

Yerleşik hayata geçilmesinden bu yana şehirleşmenin kendini tekrar eden en büyük problemi yurtsuzluk sorununa eğilen ‘Kenardakiler’in tüm karakterleri gerçekleşmesi güç bir hayalin peşine düşer. Yaşadıkları köyü  ‘şehir’ hayaliyle bırakıp kente göçen Bilo ve Dilcha başından geçenleri geçmişten gelerek seyirciyle paylaşır. ‘Neden burada yaşıyorum? Neden olanlara katlanıyor…Neden büyük bir çöp yığınından yeni ve yaşamaya değer bir ev yapmaya çalışıyorum?’ sorularının cevapsızlığında sıkışmış Tamar ve Azad ise günümüzde içinde yaşadıkları kokuşmuş kenti terkedip, dünyanın en güzel kokularının yükseldiği nadide şehir Paris’e gitmeye karar verirler. Yolculukları sırasında açlık, soğuk ve yalnızlıkla karşılaşan bu iki genç için güzel umutlarla başlayan düşleri, kalp kıran hatırlanmak istenmeyen bir anıya dönüşecektir.

Oyuncu kadrosunda Barış Yalçınsoy, Ceren Taşçı, Nebahat Dağlı, Neslihan Aker, Şakir Güler ve Yezdan Kayacan’ın yer aldığı oyun, 24 Kasım’da Toy İstanbul sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.

neva-kenardakiler

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.