Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak ‘Yün Bebek 2’ Filmini Çekmeye Hazırlanıyor!

İlkokul mezunu, ödüllü yönetmen Ümmiye Koçak, ilk filmi olan ‘Yün Bebek”in devam filmini çekmeye hazırlanıyor.

Köy kadınlarının hayatını tüm dünyaya duyurma isteği ve ‘bir şeyler yapmalı’ düşüncesiyle yola çıkan, “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu”nu kurarak köylü kadınların tiyatroya katılmasını sağlayıp, çok sayıda oyun sahneye koyan 3 çocuk annesi Koçak, 2013 yılında hayalini kurduğu film ‘Yün Bebek’i  tarlada çalışıp kazandığı paraları biriktirerek çekmeyi başardı.

New York Avrasya Film Festivali’nde “En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazanan yönetmen Ümmiye Koçak, şimdi ise ‘Yün Bebek”in devam filmini çekme hazırlığında. Muğla’da düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Haftası’ etkinliklerinde Koçak’ın ‘Yün Bebek’ filmi de gösterildi. Çok sayıda kadının katılım gösterdiği etkinlikte, kadına şiddeti konu alan filmi hakkında söyleşi yapan Koçak, ”Yün Bebek’ filmini herkesin görmesini arzuluyorum. Türkiye’nin pek çok yerinde gösterimi yapıldı. Destek bulursam Yün Bebek 2’yi çekmek istiyorum. Filmdeki küçük Elif, zor şartlara rağmen okuyup öğretmen oldu. Öğretmen olduktan sonrasını da filme aktarmak gerekiyor. Günümüzde köyler boşalıyor. Okuyup öğretmen ve memur olanlar, küçük Elif gibi okuyamamış ve zor şatlarda olan çocuklara yardım elini uzatmalı, onlara öncülük yapmalıdır. Bunun için Yün Bebek filminin ikincisini çekmek istiyorum.” açıklamasında bulundu.

Etkinlikler kapsamında katıldığı söyleşide Ümmiye Koçak, kadınların özeleştiri yapmaları gerektiğini hatırlatarak şu ifadelerde bulundu: ”Kadınların eğitimi konusunda suçu, biraz da biz kadınlarda buluyorum. Biz kadınlar biraz hazırcı olduk. Uyutuluyoruz. Televizyon dizilerine çok fena takılıyoruz. Televizyonlardaki uyduruk programların adeta esiri olduk. Uykudan uyanmalıyız. Silkinip kendimize gelmeliyiz. Birisinin bizi silkelemesini beklemeyelim. Biz akıllıyız, zekiyiz. İstersek her şeyi yapabiliriz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.