Ödüllü Yönetmenden Çöplüklerde Çalışan Çocukların Belgeseli!

Yönetmen Mehmet İsmail Çeçen, şehir çöplüklerinde çalışan çocukları konu alan bir belgesel çekti.

‘Mij’ (Sis) adlı belgeselde çöplüklerde ekmek parası için sakatlanmayı ve ölümü göze alarak çalışan çocukların hayat hikayeleri anlatılıyor. Diyarbakır’da, daha önce TIR şoförleri, yaşlılık ve mezarlıkta çalışan çocuklar konulu birçok belgesel çeken ve 9’uncu TRT Uluslararası Film Festivali’nde ‘Proje Destek’, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’ndan ‘Geleceğin Sineması’ ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan ‘İnsan Hakları’ ödüllerini alan yönetmen, senarist ve kameraman Mehmet İsmail Çeçen, son belgeselinde odak noktasına ‘çöplüklerde çalışan çocuklar’ı alıyor.


Ulusal ve uluslararası yarışmalara katılacak olan belgesel hakkında yönetmen Çeçen şu ifadeleri kullanıyor: “2016 yılında Diyarbakır’da çöplük alanında çalışırken iş makinesinin altında kalarak ölen ve cenazesi 3 gün sonra çöplükten çıkarılan bir çocuğun hikayesinden yola çıkarak, bu belgeseli yapmaya karar verdik.”

Çocukların riskli şartlar altında çalışmasını eleştiren Çeçen, “Bu çocukların yerleri çöplük alanları olmamalı. Tam gün çalışan bir çocuğun eline günlük 20 lira para geçiyor. Biz arkadaşım Ramazan Akkuş ile bu çocukların çöplüklerde yitip giden yaşamlarını konu edindik. Dünya Çocuk Hakları Günü’nü konuşuyoruz ama çocuklarımız çöplüklerde maalesef” açıklamasıyla filminin odak noktasını ve çıkış noktasını özetliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.