Öğrendiğinizde İçinizdeki Norveç Sevgisini Ortaya Çıkaracak 10 Absürd Olay

Danimarka ve İsveç ile İskandinavya’yı oluşturan Norveç’i şimdiye kadar hep ekonomik refah seviyesinin yüksekliği, sosyal yardımlar ve doğal güzellikleriyle tanıdık. Bunlar oldukça önemli ancak Norveç aynı zamanda ilklerin ve absürdlüklerin ülkesi.

Soğuk havadan mı, dertsizlikten mi yoksa çok fazla deniz ürünü yemekten mi bilemiyoruz ama burada bir şeylerin farklı olduğu kesin.

1. Şövalyelik nişanı verilen penguen

penguen-sovalye

İskoçya’da bulunan Edinburgh Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan Nils Olav adlı penguene Norveç Kraliyet Ordusu tarafından 2008 yılında şövalye ünvanı verildi. Kendisi aynı zamanda Norveç Kraliyet Ordusu’nun bir maskotu ve albayı. Şövalye penguen Nils Olav’ın 1.2 metrelik bronz heykeli Edinburg Hayvanat Bahçesi’nde bulunuyor.

Ayrıca, ‘Norveç’i Rotanıza Eklemeniz İçin 25 Neden’ adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. 2011 yılında yaşanan tereyağı krizi

tereyag-krizi

Evet yanlış duymadınız 2011 yılında ülkede tereyağı krizi yaşanmış. 2011 yılında yüksek yağ içeren bir diyetin yaygın hale gelmesi sebebiyle Ekim ayında ülkede tereyağı satışları %30 artmış ve raflarda tereyağı kalmamış. İnternette açık arttırmalarla yarım kilo tereyağı 465 dolara satılırken İsveç sınırında durdurulan bir kamyonda 90 kilogram tereyağı yakalanmış.

3. Çöp ihracatı

cop-ihracati

Geçtiğimiz yıl İsveç kendi ülkesinde dönüştürecek çöp kalmadığı için Norveç’ten yılda 80,000 ton çöp satın almaya başladı. İsveç’te 250,000’den fazla evin elektriği geri dönüştürülen çöplerden elde ediliyor.

4. Marketler pazar günü kapalı

market-kapali

Ülke genelinde Pazar günü bütün marketler kapalı. Sadece benzin istasyonları ve büfeler açık.

5. Yüksek alkol oranına sahip içkileri alabileceğiniz bir tek yer var

alkol-alinacak-yer

Bira ve benzeri alkol ürünlerini normal marketler ve büfelerden alabiliyorken şarap ve viski gibi yüksek alkol oranına sahip içkileri Vinmonopolet adlı belirli bir marketten alabilirsiniz ve hafta içi sadece 8’e kadar satış yapılıyor.

6. Ölmenin yasak olduğu köy

pichi-avo-6

Kuzey Buz Denizi’nde Norveç’e bağlı takımadalardan biri olan Longyearbyen’da ölmek yasak. Köylüler buraya gömülen insanların cesetlerinin çürümediğini farketmişler. Köyün mezarlığına 70 yıl önce yeni cenaze alımı durdurulmuş.

7. Finlandiya’ya hediye edilmek istenen dağ

finlandiya-dag

Ülkede, 2017 yılında Rusya’dan bağımsızlığını kutlayacak olan Finlandiya’ya Halti Dağı’nı hediye etmek için kampanya başlatıldı.

8. Trafik cezaları uyuşturucu cezalarından daha fazla

trafik-ceza

Norveç’te alkollü araç sürmenin cezası ortalama 500 dolar iken, hafif uyuşturucu kullanmanın cezası ortalama 250 dolar.

9. Striptiz bir sanat

striptiz

2006 yılında bir gece kulübü %25 oranındaki vergiyi ödemek istemeyip mahkemeye gitti. Mahkeme de gece kulübü lehine aldığı kararla striptizi bir sanat olarak kabul etti ve vergi muafiyeti getirdi.

10. Bira karşılığında teslim olan uçak korsanı

ucak-korsani-bira

1985 yılında Başbakanı görmek için Trondheim’dan Oslo’ya giden bir uçağı kaçırma girişimi 24 yaşındaki saldırganın bir bira karşılığında silahını teslim etmesiyle son buldu.

Kaynak: listelist

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.