Ogün Akgül

Adım Ogün Akgül. 9 Haziran 1992 doğumluyum. İstanbul’da yaşıyorum. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Bölümünde okuyorum.
Net olarak bir amaç için ilk kez 9 yaşında fotoğraf çekmeye başladım. Babam stüdyo fotoğrafçısı. Siyah & beyaz dönemde başladığı, bildiğimiz klasik vesikalık, düğün vb. şeyleri çektiği fotoğraf dükkanı vardı.
O sıralar bolca çiziyordum. Odamın duvar rengi gözükmeyecek kadar resimle kaplamıştım odamı. Sonrasında karanlık odaya, fotoğraf kimyasına, görüntünün oluşma sürecine ilgim kaydı. İlkokulda okul gazetesi, etkinlikler vs. sebebiyle desteklendim. Günümüzde büyük şehirlerde pek uygulanmasa da biliyorsunuz ki yönetmelik sebebiyle öğrencilerin cep telefonu, fotoğraf makinesi gibi şeyler taşımaları yasaktı. Ben bu sayede istisna olup her an fotoğraf çekerek keşfetme, kaydetme sürecini bulunduğum yere göre bölmek, sınırlamak zorunda kalmadım.
Bu işe ilk olarak kullan-at makineyle başladım. Çocuk olunca elinize değerli makine verilmiyor tabi. İnternetin yaygınlaşmasıyla ve ergen olmakla beraber, sosyal medyaya fotoğraf yüklemek adına dijital makine çok daha kolaydı. Sonuçlar tatminkar olmasa da Photoshop’ta bir iki numarayla yaşıtlarım arasında en havalı fotoğraflara sahip oluyordum. Üniversiteye girmemle beraber analog fotoğrafa tekrar dönüş yaptım. Teknik kısmını hem okul hem babam sayesinde öğrendikten sonra analog fotoğraf etkisini dijitalde kullanmaya başladım. Ruh halime göre kullandığım onlarca analog ve dijital makinem var. Kimi zaman 2001 model bir dijital makineyle çalışıyorum, kimi zaman orta format makineyle, kimi zaman kendim emülsiyon hazırlayarak. Ne istediğime bağlı olarak kullandığım araç değişiyor. Sevdiğim tekniği kullandığım işler alabildiğim gün dönüm noktamdı diyebilirim. Bu da Ozbi’nin “Halk Edebiyatı” albümü ve Craft Tiyatro’nun “Enkaz”,”Kalp Düğümü” posterleriyle başladı.
Fotoğrafı öğrenmeye stüdyo alanından başlayıp dış mekanlara açılan birisi olarak portre ile mekan fotoğraflarını harmanlamaya başladım. Kişisel olarak yapmaktan zevk aldığım, ticari kaygı gütmediğim, ruhumu besleyen projem bu. Belçika’dan Sébastien Ernest ile yaptığımız projeden fotoğrafları bu sayfada görüyoruz. Onun mekan fotoğraflarından hissettiklerimi model kullanarak yorumladığım fotoğraflar üretmeye çalıştım. Kendisi de öğrenci olduğum için destek oldu. Ülkemizde böyle mekanlar bulmakta, çekmekte güvenlik,izinler ve restorasyon faciaları sebebiyle pek kolay olmuyor. Ayrıca başka bir sanatçıyla ortak proje yapma fikri beni rahatsız etmekten çok uzak. Aksine paylaşım birbirini geliştirmeye götürüyor. Herkes iyi yapabildiği işi yapsın ve ortaya güzel bir şey çıksın kanısındayım. Basit çizimlerimi finalize edip 3D modelleyen Koray Kocabaş’la, olmayan bir mekan yarattığımız 3 fotoğraflık bir serim var. Odamın zaman içindeki değişimini model üstünde görebildiğimiz mevsimsel ve ruhsal bir çalışmaya devam ediyorum. Bulunduğum evde ikamet ettiğim sürece sonlandırmayı planlamıyorum. Ben müzikten ilham alıyorum. Glitch, triphop, dub, post-rock, progressive ve abstract hiphop gibi ögelerden hoşlanıyorum. Kafamda görseller, hisler, ifadeler canlanıyor. Yetinemeyip aynı sebepten video disiplininin mutfağına da el atmış durumdayım. Bu projeler dışında severek yaptığım albüm kapakları, sahne fotoğrafları, müzisyen portreleri bulunmakta.
Ne kadar işlerimi projenin kafamdaki ham seviyesinde görmesem de çevremdeki ve üstümdeki insanların saygısı ve inanması benim bu işe devam etmemi sağlıyor. Çok ileri vakitlere plan yapmıyorum. Yerinde durabilen fikir yapısına sahip değilim. Daha doğrusunu gördüğüm vakit fikrimi terkediyorum. Zamanla kendinle çelişmek benim için doğru yolda olmak demek bir nevi. Şimdilik fotoğrafta yapabildiğim her şeyi videoda yapabilmeyi hedefliyorum. Canlandırma sürecim hareketli görüntüye dönüşmüş durumda. Tıpkı mekan fotoğraflarını yorumladığım gibi, müziği de yorumlayıp görüntüler üretmeye çalışıyorum.

Nesnel dünya, kişinin dünyasıyla aynı değildir.

OGÜN AKGÜL’E AİT ÇALIŞMALAR

ogun-akgul1
ogun-akgul2
ogun-akgul3
ogun-akgul4
ogun-akgul5
ogun-akgul6
ogun-akgul7
ogun-akgul8
ogun-akgul10
ogun-akgul11
ogun-akgul12
ogun-akgul13
ogun-akgul14
ogun-akgul15
ogun-akgul16

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.