Okan Gündüz

Adım Okan Gündüz. 12 Mayıs 1982 doğumluyum. Kocaeli’de yaşıyorum. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim dalı mezunuyum.
Müziğe başladığımda lise son sınıfı öğrencisiydim, televizyonda “Moğollar” grubunu gördüm ve çok etkilendim. Ardından Cahit Berkay’ın film müziklerine ve onun da kullandığı yaylı tambura ilgi duymaya başladım. Yaylı tamburu ilk dinlediğimde içimden bir ses dedi ki; “Bu enstrümanı almalısın…”. Bende cep telefonumu satıp kendime yaylı tambur aldım… Böylece müziğe başlamış oldum. Tabi yaylı tamburu öğrenmek sancılı bir süreçti. Çünkü yaylı tambur kaybolmak üzere olan bir enstrümandı ve ben hocasını dahi bulamadım. Başladığım yıl 1999’du. Sonra keman ve gitar geldi. Okulda da piyano ve şan eğitimi aldım. Benim hayatımda bu işte üç dönüm noktası var. Birincisi yaylı tambur almam yani bilinmeyen bir enstrüman olmasına rağmen çalabileceğime inanmam. İkincisi Tekirdağ’da kontrol sistemleri bölümünde okurken, doğal olarak kendimi oraya ve o bölüme ait hissetmemem ve okulu bırakmam. Okulu bırakmam dışarıdan bakınca olumsuz gözüken ama özünde bana çok şey katan ve tamamen müziğe dönmeme neden olan bir karar. Üçüncüsü ve en önemli dönüm noktası ise Marmara Üniversitesi müzik bölümünü kazanmam. Ben müzikle nefes alıyorumBana göre doğal yaşam kaynağım bu.
Yaptığım müziği enstrümental ve sözlü olmak üzere iki ana başlıkta toplayabiliriz. Enstrümental olarak film, belgesel ve tiyatro, sözlü olarak ise rock ve poprock tarzında müzik yapıyorum. Bu işi yaparken, enstrümantal müzikte tabiki Cahit Berkay, Cahit Oben ve Toygar Işıklıyı beğeniyorum. Yabancı bestecilerde özellikle Hans Zimmer, John Williams bana ilham veriyor. Rock Müzikte Cem Karaca, Yavuz Çetin, Duman, Koray Candemir. Yabancı müzikte ise Scorpions, Audio Slave, Sting gruplarından ilham alıyorum. Şu zamana kadar yaptığım işler arasında Suyun Yolu, Öz ve Janet isimli film müziği tarzında bestelerim var. Bunlardan Suyun Yolu ve Öz adlı eserlerle 2013 ve 2015 yıllarında TBD Halıcı Beste Yarışması finalisti oldum. 2009 Yılından beri kurucularından olduğum “VOLT” adlı rock grubunda solistlik yapıyorum ve ayrıca keman, piyano, gitar, yaylı tambur çalıyorum. Halen Kadıköy’de konserlerimize devam ederken yurt içi ve yurt dışı konser organizasyonlarında yer alıyoruz.
Hani bazı film müzikleri vardır filmin önüne geçer ve bu eserler için yıllar önemli değildir, kült haline gelirler. Böyle bir eser üretebileceğime ve yarınlara kalacağıma inanıyorum. Bu benim ilerideki hayallerimden birisi. Tabi bu benim enstrümantal bestecilikle ilgili hedefimdi. Bir de grubumuz “VOLT” var. Grubumuzun kalitesinden ve çizgisinden çok memnunum. Grup olarak çok iyi hissediyoruz ve buna inanıyoruz.

İçindeki sese kulak verirsen yaptığın işe ruh katarsın…

OKAN GÜNDÜZ’E AİT ÇALIŞMALAR

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
KADINLIĞIN GÜNEŞİ DİVÂNI ELDE BULUNAN İLK KADIN ŞAİR: MİHRÎ

Birinci asırda divan şiiri, başta padişah ve şehzadeler olmak üzere diğer birçok devlet adamının teşvikiyle, onların himayesinde ya da bizzat...

Kapat