Öldükten Sonra Ne Olmak İstersin?

Öldükten sonra kimi insanlar yakılmak kimisi gömülmek kimisi mumyalanmak arzusunu taşır, peki ya biz bunlarla yetinmek istemezsek? İnsanın var olma çabası yaşamda olduğu gibi öldükten sonra da kendini göstermekten çekinmiyor ve günümüz dünyası elbette bu özellikli merakı da tatmin etmekten geri kalmayarak bizlere alternatif yöntemler sunuyor.

Küllerden Portre Yapmak

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-1

Missourili sanatçı Adam Brown ölen yakınlarının hatırasını kalıcı hale getirmek isteyenelere ‘’küllerinden portresini yapmak’’ fikrini  sunuyor. Açıklamasında ise şöminenin üzerinde duran küller yerine küllerden yapılmış bir portrenin o kişinin hatırasını daha canlı tuttuğunu söylüyor.

Havai Fişek ile Göğe Savrulan Küller

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-2

Daha şaşalı bir istekte bulunanlar için ise organizasyon şirketleri fırsat kollamaktan çekinmeyerek külleri havai fişeğin içine koyarak gökyüzünde ihtişamlı bir veda gösterisi sunmayı vaat ediyor.

Doğaya Karışmak İsteyenlere Ekolojik Defin

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-3

Bir İsveç firmasının fikri olan bu defin yöntemi ise insanoğlunun yaşamda doğaya verdiği zararları kendine dert edinenlere alternatif bir yol sunarak  insanı tamamen doğaya karışabilen bir toz yığını haline getirip, sembolik bir mezar sahibi olmayı öneriyor. Bu yöntemde zararlı maddeler ayrıştırılarak mısır nişastasından yapılmış bir tabutta gömülüp, altı ay sonra tamamıyla doğaya karışarak gübre haline geliyorsunuz.

Ağaç  Olarak Gömülmek (Capsula Mundi)

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-4

Eğer gübre olmak yeterli gelmedi ise, çok daha fazlası da mümkün; bir ağaç olarak gömülmek. İtalya’da doğan bu yöntemde ise amaç ölü insan bedeninin bir ağacın kök kısmına yerleştirilerek ağaca besin sağlaması. Üstelik ağacınızı da kendiniz seçebiliyorsunuz. Ölümünü daha anlamlı daha özel  hale getirmek isteyenlere cazip bir seçenek olan Capsula Mundi son dönemde adından söz ettirmeyi fazlasıyla başarsa da henüz hayata geçmiş değil.

Tek Taş Olmak: LifeGem

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-5

İsviçre’de çıkan bu yöntem ile küllerinizden bir elmasa dönüştürülerek ailenize bir yadigar kolye yahut yüzük olabiliyorsunuz.  Tahmin edilebileceği üzere biraz maliyetli olan bu yöntem  son dönemde oldukça rağbet görüyor. Algordanza isimli şirket sayesinde hayata geçirilen işlemde oldukça kaliteli bir elmas elde ediliyor.

Mermi Fişeğine Doldurulmuş Küller

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-6

Holy Smoke adlı şirketin önerdiği bu sistem biraz ironik; mermi olmak! Eğer siz de bedeninizi bir mermi fişeğine dönüştürmek isterseniz bu yöntemi tercih edebilirisiniz…

Kül Uçar Yazı Kalır!

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-7

Bir kurşun değil ama ardınızdan küllerinizden yazılan hatıralar bırakmak niyetindeyseniz kurşun kalem olmak sizin tercihiniz olabilir. Nadine Jarvis isimli bir tasarımcıdan çıkan bu fikir  külleri bir kurşun kalem haline getirerek ölünün varlığını taze tutmaya niyetli, üstelik bir ölü insan bedeninden iki yüz kırka kadar kalem yapılabilmekte.

Elbet Bir Gün Buluşacağız  

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-8

Sevdiğiniz insanın küllerinden yapılmış bir plağa yirmi dört dakikaya kadar seçtiğiniz şarkıları kaydettirebilir ve hem plakların hem yakınınızın ölümsüzlüğünü ilan edebilirsiniz. Vinyly isimli bir şirketin fikri olan bu tasarım nostalji sevenlerin yüzlerini gülümsetecek cinsten.

Akıp Giden Zaman Değil Ömürdür

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-9

Zamanın acımasızlığını sevdiklerini kaybettikten sonra anlayan yahut anlamak isteyenler için Light Urns cüzi bir miktar karşılığında bu istediğimizi gerçekleştiriyor.

Uzay Boşluğuna Merhaba

oldukten-Sonra-Ne-Olmak-İstersin-10

Daha maceraperestlerimiz için tercih edilebilir bir yöntem olan uzay defininde yakılan küller ufak boyutlu bir kapsül içinde roket aracılığıyla uzaya bırakılıyor. Bu işlemle ilgilenen Celestis isimli firma bu sıra dışı yönteme dilerseniz evcil hayvanlarınızı da dahil edebiliyor. Bu işlem gidilen mesafenin uzaklığına göre paketler halinde satılıyor misal Earth isimli paketi seçerseniz külleriniz yerçekimsiz ortamda bırakılırken, Voyage isimli paket ile tam manası ile uzayın derin boşluğuna savruluyorsunuz. 1000- 12.000 dolar arası değişen fiyatlar ile belki de sizde firmanın iddia ettiği gibi külleriniz ile geleceğin mimarlarından olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.