Ölmeden Önce Mutlaka 2: ”ZORBING”

Hamsterlar veya farelerin kafeslerinde onlar yürüdükçe dönen küçük küreleri bilmeyen yoktur. İşte buna benzer olarak dönen bir kürenin içinde bulunduğunuzu düşünün. Bir tepeden aşağıya doğru koca şişme plastik bir topun içinde yuvarlandığınızı ya da su üstünde yürümeyi…

İçine girebildiğiniz ve Zorb olarak adlandırılan bu şişme dev küreler 40-50 km hızlara ulaşabiliyorlar. Midesi sağlam olan maceraseverler içinse adresler genellikle Guam ve ABD olmakta.

Zorbing yapan kişi yani zorbanaut zorb içinde yuvarlanırken içeriden dışarıya açılan bir delikle nefes alabiliyor ve top içinde bulunan bir sürü tutunma yeri ve koşumlarla dilerse kendisini sabitleyebiliyor. İçeriye monte edilmiş bir kamera ile kendinizi daha sonra izleyebiliyorsunuz.

750 metreyle dünyanın en uzun Zorb parkuru Amerika’nın Pennsylvania Eyaletinde. Türkiye de henüz bu sporun yapılabileceği bir parkur veya özel bir alan yok ancak Akdeniz’deki otellerde su sporu olarak veya bazı konserlerde aktivite amaçlı özel dönemlerde kullanılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.