ÖLÜMÜN GİRMESİNİN YASAK OLDUĞU, VASİYETLERİN AÇILMADIĞI YER: ASKLEPİON

Dünyanın ilk psikiyatri hastanesi olan Bergama’daki ‘’Asklepion’’, sağlık merkezi ve tıp okulu olarak Antik Yunan Çağının en önemli üç sağlık sitesinden biri.

Diğer iki Asklepion ise; Epidauros Asklepionu – Yunanistan’ın Korinth şehrinde, Kos Asklepionu-Kos Adası İstanköy’de bulunmaktadır. Tıbbın babası Hipokrat Kos-İstanköy’de doğması buradaki Asklepeion’u dünyadaki en önemli sağlık merkezi yapmakta.

Giriş kapısında tıbbın sembolü, asa üzerinde yılan figürü olan ve ‘’Ölümün Girmesinin Yasak’’ olduğu yazan Bergama’daki Asklepion sağlık merkezi, antik çağda önemli hekimler de yetiştirmiştir. Aelus Nicon’un oğlu olan Hipokrat’tan sonra en önemli tıp doktoru kabul edilen deneysel fizyolojinin kurucusu ve dünyadaki ilk spor hekimi olarak kabul edilen gladyatörlerin hekimi unvanına da sahip Bergamalı Galen, burada eğitim görmüş ve hayatının bir kısmını burada hekimlik yaparak geçirmiştir.

asklepion (2)

Bergamalı Galenos

Asklepion’a gelen hastalar ‘’propylon’’ avlusunda muayene edilirken ölmek üzere olan ve tedavisi olmayan hastalar ile doğum yapacak hastalar içeri alınmaz, tedavi için içeri alınan hastalar ise kutsal yoldan yürüyerek Asklepion’a ulaştırılırdı. Kutsal kabul edilen ve hala akmakta olan su ile temizlenerek adaklar adanır daha sonra uyku odalarına alınan hastaların, gördükleri rüyalar tasvir edildikten sonra tedavilerine başlanırdı. Aslına bakılırsa Asklepion’da temel öğeler üzerine kurulan tedavi yöntemlerine yabancı değiliz. Perhiz, sıcak soğuk banyo ve vücut hareketleri… Sağlıklı yaşam için antik çağlardan günümüze çok değişen bir şey olmamış gibi üzerinde durulması gereken sağlıklı beslenme ve spor üzerine kurulu bir hayat… Çamur banyoları, doğadan toplanan otlardan yapılan ilaçlar, müzik, telkinler de Asklepion’da uygulanan tedavi yöntemlerinden.

asklepion (3)

asklepion (4)

asklepion (5)

Tıp Tanrısı Asklepios

Dünyada açılan Asklepionlar tıp tanrısı olan Apollon’un oğlu Asklepios’a adanmış sağlık merkezleridir. Asklepios elindeki asası ve üzerindeki yılanı ile hekimlik yaparak gezer hastalara şifa dağıtırdı. Şuan Tıp sembolü olan asa üzerindeki yılan Asklepios’un elindeki asadan gelmekte. Rivayete göre Asklepios ölen hastaları diriltmeye çalışır, ölümsüzlüğün ilacını bulmak ister. Bu durum da Zeus’u kızdırır ve Zeus şimşek göndererek Asklepios’u öldürür. Asklepios öldüğünde elindeki kâğıt üzerine yazılı reçete yere düşer, yağmurlarla toprağa karışan mürekkebin aktığı yerde her derde deva olan ‘’sarımsak’’ yeşerir.

asklepion (6)

Uğur Demirbilek

Muğla Üniversitesi Dış Ticaret Programından mezun oldum. Gaziantep Üniversitesi Ekonomi Bölümünü son sınıfta bıraktım şuan Gümrük Memuru olarak (Antalyada) çalışmaktayım. Karikatür çizen, amatör fotoğrafla uğraşan bir gezginim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
‘Kaybedenler Kulübü Yolda’ Filminden İlk Teaser Yayınlandı!

2011 yılında vizyona girdiği tarihten bu yana bir efsane haline gelen 'Kaybedenler Kulübü'nün devam filminin çekimlerine başlandı. Çekimler devam ederken...

Kapat