Olymposlu Bir Tanrıça Gibi

“Helen, dünyadaki güzelliklerin, aşkın, yaşamın ateşli anlatımının dile geldiği her yerde belirir.” –Robert Genaille

Pagan tanrıçaları konu alan eserler, çıplaklığın hoş görünmesini kolaylaştırır. Helen (Helene), Truvalı Helen ya da Menelaos’un karısı olarak adlandırılan Tanrıça Helen Fourment, Yunan mitolojisinde dünyanın en güzel kadınıdır.

helen-2

Capitoline Venus

Helen, Capitolium Venüsü olarak anılan mermer Venüs pozunu verirken soyunmuştur. Tabloyu karısına armağan eden ressam onu vasiyetinde Kürklere Bürünmüş Helen Fourment adıyla anmıştır. Helen bu tabloyu ölene kadar saklamış, Rubens ise ( Ressam Peter Paul Rubens) çiftin suç ortağı, bir doğallığı yaşadığı Pastoral Sahne’yi atölyesinde muhafaza etmiştir. Çobanlara benzeyen Rubens gençleşmiş, başında sarmaşıktan bir taç, bir yandan sevdiği kadının kolunu hafifçe sıkarken bir yandan da cilveyle kaçar gibi yapan Helen’e sarılmak için ona doğru eğilmiştir. Helen göğsünü ve çıplak bacaklarını açmıştır ama bir önceki tabloda olduğu gibi başında küçük bir taç vardır. Çobanın coşkulu hamlesi ve Helen’in üstü kapalı gönüllülüğü, Rubens’in sanatında yol açtığı altüst oluşu çok iyi yansıtmaktadır.

helen-3

Kürklere Bürünmüş Helen

helen-4

Pastoral Sahne (Çoban ve Nymphe)

Helen Fourment, Rubens’in geç dönem eserlerinde de kadın çıplaklığını temsilen çok sayıda mitolojik tabloda model olarak karşımıza çıkmaktadır. Ressam böylece Venüs’e Armağan, Proserpina’nın Kaçırılması, Diana ve Callisto ve Paris’in Seçimi adlı eserlerinde de pagan hissini yakalamıştır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.