Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin

Nesin Vakfı, Aziz Nesin’in doğumunun 100. yılı dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenleniyor. Etkinliklerden biri de “Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 1915-2015” başlıklı sergi. Sergi, Aziz Nesin’in bilinmeyen yönlerine sıra dışı bir şekilde ayna tutuyor. 9 Haziran’da Tophane’deki eski Tütün Deposu’nda (Depo İstanbul) açılışı yapılacak sergi, 16 Temmuz’a kadar sürecek.

aziz-nesin-omrune-sigmayan-adam
Sergi, Aziz Nesin’in yaşamını ilk kez bu denli ayrıntılı bir çalışma üzerinden izlenime açıyor. Sergide yazarın yüz binlerce dokümandan oluşan kişisel arşivinden bir seçki, elyazması notları, eşyaları, biriktirdikleri, aldığı ulusal ve uluslararası ödüller ve kitaplarının yanı sıra; yaşamı üzerine video röportajlar ve belgeseller de yer alıyor.

Sergi içeriği, Nesin Vakfı arşivinde korunan çeşitli kaynaklardan derlenen belge ve yayınlardan oluşuyor. Aziz Nesin’in güncelerinden, mektuplarından, notlarından, yayımlanmış ve yayımlanmamış eserlerinden, onun üzerine yapılan yazı-çizilerden, fotoğraf, karikatür, afiş ve benzeri çeşitli görsel malzemelerden, biriktirdiği, kullandığı objelerden ve metinlerden oluşurken; tüm bu belgeler çerçevesinde, Aziz Nesin’in kendi anlatımı üzerinden bir tarih okuması kurgulanıyor.

aziz-nesin-2

Tophane’de yer alan Depo İstanbul’un iki katına yayılan sergi, iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölüm, 1915-1995 yılları arasına, yani Aziz Nesin’in yaşadığı döneme yer veriyor. Mekânın üst katında sunulan bölüm ise 1995’ten bugüne yaşayan Aziz Nesin’e, yani Aziz Nesin’in kendisi tarafından girişimi yapılan, yazılmış, düşünülmüş ya da planlanmış olan ve bugün hala çalışmaları devam eden, varlığını sürdüren ürünlerine yoğunlaşıyor. Nesin Vakfı, Nesin Yayınevi, Nesin Matematik Köyü, ölümünden sonra çevrilen ve basılan kitapları bunlar arasındaki en önemli örneklerden. Sergi yapımcılığını, Küratör Işın Önol üstlenirken; sergide Aziz Nesin’in şimdiye kadar basılmış tüm kitaplarına ulaşmak da mümkün.

aziz-nesin-3

Küratör: Işın Önol
Metin editörleri, eski Türkçeden çeviri ve arşiv seçkisi: Salih Bora, Esin Pervane
Sergide yer alan kronolojinin görsel tasarımı: Onur Kanyılmaz
Sergileme üniteleri tasarımı, sergi tasarım desteği: Berk Asal, Can Onart
Sergileme üniteleri uygulama: Nesin Vakfı öğrencileri ve mezunları
Sergi kitabı tasarımı: Murat Kaspar

Depo İstanbul’daki sergi, 16 Temmuz tarihine kadar izleyiciye açık olacak.

Kaynak: demokratikhaber.net

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.