On Üç Peri Masalı ve Pek De Mutlu Olmayan Gerçek Sonları

Masallar… Çocuk ruhumuzun açlığına çare edebi türler. Peki okuduklarımız gibi her masal gerçekten mutlu sonla mı biter? İşte size masalların gerçek sonları:

Fareli Köyün Kavalcısı

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-fareli-koyun-kavalcisi

Fareler tarafından istila edilmiş bir köyü enstrümanı yardımıyla haşaratlardan temizleyen Kavalcı, köylülerin parasını ödememesi üzerine köydeki çocukları kaçırmaya karar veriyor. Çoğu versiyonda bu durum köylülerin parayı verip çocuklarına kavuşmaları ile neticeleniyor. Lakin orijinal versiyonunda, kafilenin gerisinde kalan topal bir çocuk hariç, tüm çocuklar kavalcı tarafından bir ırmağa sürüklenip boğuluyorlar.

Kırmızı Başlıklı Kız

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-kirmizi-baslikli-kiz

Hikayenin en bilindik versiyonunda Kırmızı Başlıklı Kız, kurdun midesinden avcı tarafından kurtarılıyor. Fakat hikayenin asıl yazarı Charles Perrault’un bu kadar insaflı olduğunu söyleyemeyiz. Üstelik yabancıların tavsiyelerine kulak asmamamızı öğütleyen masalda ne bir oduncu ne bir avcı ne de bir büyükanne yer alıyor. Kırmızı Başlıklı Kız ormanda büyükannesinin kaldığı yeri ararken, kendisini yanlış yönlendiren bir kurt tarafından yeniyor ve hikaye burada son buluyor.

Küçük Denizkızı

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-kucuk-deniz-kizi

Denizkızının 1989 versiyonu “The Big Whopper” yani “Büyük Yalan” olarak da biliniyor. Hikayenin Disney versiyonu ile Hans Christian Andersen tarafından yazılan orijinal hali arasındaki ortak nokta da şu: Ariel gerçekten Prens Eric’i kurtarır ve ona aşık olur. Bir çift bacak için sesini feda eder. Lakin Ariel eğer gerçek aşkına kavuşamazsa Disney versiyonunun aksine tekrardan bir denizkızına dönmeyi değil ölmeyi kabul etmiştir. Ariel’in yeni bacakları ile attığı her bir adım kırık camların üzerinde gezmek ile eşdeğer canını yakmaktadır. Hikayenin sonunda prens kendisini kurtardığını sandığı başka bir kadın ile evlenir. Ariel’e yaşamak için son bir şans tanınır ve prensi bir bıçak ile öldürmesi söylenir. Aşkını öldüremeyen Ariel bedenini tekrardan denizlere armağan eder ve bir su kabarcığına dönüşür. Kısacası ölür.

Uyuyan Güzel

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-uyuyan-guzel

Hikayenin en sansasyonel kısmı prensesin prensin öpücüğü ile uyanmıyor oluşu. Prensin genç kızın bedeni ile ne yaptığını hepinizin anladığını umuyorum. Prenses Aurora doğan ikizlerinden birinin parmağındaki keteni emmesi sonucu uyanıyor ve sanki kendisine tecavüz eden o değilmiş gibi yıllar sonra tekrardan karşılaştığı prense aşık oluyor. Tabi Prens bu esnada Kral olmuş, evlenmiş. Kralın karısı Aurora’nın ikizlerini öldürüp pişirmek ve etlerini Krala yedirmek istiyor. Hikayenin yazarı Giambattista Basile geç de olsa fazla ileri gittiğinin farkına varmış olacak ki kadının bu korkunç girişimi başarısız sonlanıyor.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-pamuk-prenses-ve-yedi-cuceler

Hikayenin Disney versiyonunda Kraliçe, avcıdan Prensesin ölümünün kanıtı olarak kalbini söküp getirmesini ister. Avcı bunu yapamaz ve kanıt olarak Kraliçeye bir domuzun kalbini sunar. Lakin orijinal versiyonda Kraliçenin istediği, Prensesin ciğerleridir. Kraliçe Snow White’ın ciğerlerini akşam yemeğinde servis etmek niyetindedir. Neticede hikayenin sonunda kötü Kraliçe, korda bekletilmiş ateşten ayakkabılar ile ölene dek dans etmeye mahkum ediliyor. Düşmanınıza böyle bir son dilemezsiniz.

Rumpelstiltskin

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-Rumpelstiltskin

Bu hikaye diğerlerinden biraz daha farklı zira yazar hikayeyi yumuşatmak yerine daha da sert bir şekilde revize ediyor. Orijinal hikayede Rupel bir kız için samanı altına çeviriyor ve bunun karşılığında kızın doğacak ilk çocuğunu istiyor. Kız bu anlaşmayı kabul etse de bebeğini eline alınca onu Rumpel’e vermeyi reddediyor. Rumpel kıza eğer ismini doğru tahmin ederse borcunu kapatacağını söylüyor. Kızın adını bilmesi üzerine Rumpel sırra kadem basıyor. Güncelleştirilmiş versiyonunda Rumpel sinirlenip tek bacağını yere vuruyor. Yere vurduğu bacağı toprağa gömülüyor. Sonra da öbür bacağından tutup çekerek kendisini ikiye parçalıyor. Öldüğünü söylememe gerek yok sanırım.

Goldilocks (Altın Saçlı Kız) ve Üç Ayı

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-Goldilocks

Sarı saçlı bir kızın evlerine girdiği ayıların yemeklerini yiyip sandalyelerinde oturup yataklarında uyumasını anlatan bu sımsıcak hikayenin üç tane alternatif sonu var. Birincisinde sizin de tahmin edeceğiniz gibi ayılar eve geliyorlar ve kızı yiyorlar. İkincisinde ise Goldilocks aslında yaşlı bir kadın. Eve geldiklerinde Goldilocks’u yataklarında bulan ayılar kadını camdan aşağıya atıyorlar. Hikayenin sonunda Goldilocks ya boynunu kırıp ölüyor ya da yaptıkları yüzünden tutuklanıp “Düzeltme Evine” gönderiliyor. Düzeltme evi … Adı bile oldukça kötü.

Hansel ve Gratel

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-hansel-gratel

Hansel ve Gratel’in “Kayıp Çocuklar” isimli erken Fransız versiyonunda antagonist cadı yerine şeytan ve karısı. Şeytan Gratel’e, kendisi eve gelene kadar Hansel’i testere masasına oturtmasını emrediyor. Çocuklar testere masasına nasıl oturulacağını bilmiyormuş gibi davranıyorlar. Şeytanın karısı onlara göstermek için masaya uzanınca kadının boğazını kesip evden kaçıyorlar. Kaçarken şeytanın tüm parasını almayı ise ihmal etmiyorlar.

Cinderella

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-cindrealla

Orijinal hikaye modern versiyonuna çok benziyor lakin kötü kız kardeşlerin ayakkabıya sığdırmak için ayaklarını kestikleri kısım hikayenin şimdiki versiyonunda bulunmamakta. Ayrıca gözleri Prensi uyaran bir karga tarafından oyulan kardeşler hayatlarına dilencilik yaparak devam ederlerken Cinderella, Prens ile evlenip hayatını lüks içinde sürdürüyor.

Pinokyo

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-pinokya

Carlo Collodi’nin orijinal versiyonunda Pinokyo, Gepetto tarafından oyulduktan sonra evden kaçıyor. Lakin kukla yakalanınca, Gepetto’nun kendisini taciz ettiğini iddia edip zavallı adamı tutuklatıyor. Ayrıca Pinokyo bir gece vakti yanlışlıkla Çekirge Jiminy’i öldürüyor (Muhtemelen üzerine basıyor). Hikayenin sonunda Pinokyo darağacında ölüme mahkum ediliyor. Güler misiniz ağlar mısınız?

Kurbağa Prens

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-kurbaga-prens

Kurbağa Prens’in orijinal versiyonundaki en büyük değişiklik kurbağanın prense dönme sebebinin öpücük olmaması. Bazı versiyonlarda kurbağa kafasının kesilmesi üzerine prense dönüşse de Grimm Kardeşlerin yazmış oldukları hikayede prenses kurbağayı prense dönüşmesi için duvara çarpıyor.

Güzel ve Çirkin

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-guzel-ve-cirkin

Hikayenin Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve versiyonunda Güzel’in iki kötü kız kardeşi bulunmakta. Kardeşlerini görmek için Çirkin’den izin istiyor. Çirkin ise kendisine bir hafta süre veriyor. Güzel bir haftanın sonunda Çirkin’in yanına geri dönmek zorundadır. Fakat ne yazık ki Güzel’in içinde yaşamakta olduğu lüksü kıskanan kardeşleri Çirkin’in sinirlenip yemesini umarak genç kızı alıkoyuyorlar.

Rapunzel

13Peri-Masali-ve-Pek-De-Mutlu-Olmayan-Gercek-Sonlari-rapunzel

Grimm Kardeşler’in versiyonu bahsettiğimiz diğer hikayelerden biraz daha değişik bir sona sahip. Zira bu hikayede hazin anlar yaşayan karakterin Rapunzel olduğunu söyleyemeyiz. Hikaye uzun saçlı güzel bir kızın bir cadı tarafından kuleye hapsedilmesini anlatıyor. Bu versiyonda cadı hamile olan Rapunzel’in Prens tarafından ziyaret edildiğini öğreniyor. Akabinde Rapunzel’in saçını kesip kızı vahşi doğada bir yere saklıyor. Prens tekrardan kuleye geldiğinde cadı ile karşılaşıyor. Cadı sevgili Prensimizi kuleden aşağıya itiyor. Prens ölmüyor lakin ne yazık ki dikenli tellere takıldığı için gözlerini kaybediyor. Çaresiz Prens ormanın derinliklerinde kör bir şekilde aşkını aramaya devam ediyor. Rapunzel’i ve yeni doğan ikizlerini genç kızın sesini takip ederek buluyor. Rapunzel’in göz yaşları ile tekrardan görüş yeteneğini kazanan Prens genç kızla evleniyor ve sonsuza dek mutlu yaşıyorlar. Şaşırdınız değil mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.