Öncesi ve Sonrası Olmayan Mimar, Gaudi

Katalan’da dünyaya gelen modernin öncü mimarlarından olan Antoni Gaudi.

Barselona ile bir bütün hale gelen ve her yanını müzeye çeviren başlangıcı ve sonu olmayan mimar.

Tüm ilhamını doğadan alan ve tüm eserlerine bunu yansıtan Gaudi’nin, fantastik ve büyüleyici mimarisinden etkilenen çok olmuş ama onun eşsiz mimarisini günümüzde bile taklit edebilen yok. Oysa ki Gaudi’nin ilham kaynağı doğa.

 

Günümüzdeki betonlaşma sorunundan o yıllarda bile uzak duran Gaudi, endüstrinin güzelliği yok ettiğini ve sadece insan eliyle yapılan eserlerin güzel olduğunu savunuyor ve bu yüzden el emeği göz nuruyla ince bir işçilikle mimarisine can vermiş.

“Atölyemin dışında bulunan ağaç benim yegâne okul hocam” diyerek, doğaya ve organik formalara sevgisini dile getirmiş. Gaudi kırık tabakları, camları, seramikleri mimarisinde kullanmış ve değişik renkte motifler oluşturmuş ve kendini ayrıştırmıştır.

“Casa Balto” evden çok heykeli andıran duruşuyla görenleri hayran bırakan bir mimari. Renklerle nefes alan Gaudi’nin her tarafı yuvarlatılmış formlar ve rengârenk mimarisi ile kocaman bir şekeri andırıyor.  Milliyetçi ve dindar olan Gaudi’nin yuvarlak formları bu kadar yoğun kullanması; evrendeki her şeyin sonsuz olmasından hareketle, hayatın döngüselliğini vurgulamış.

Son eseri olan “Sagrada Famillia” 18 tane devasa kulenin her birine derin anlamlar yüklemiş, bu kilisenin son eserini tamamlayamadan hayata gözlerini yummuş. Projenin yarım kalması; devasa oluşu ve ayrıntılı olması, yarım kalmasına bir sebep de günümüzün olanaklarında olmayışı ve Gaudi’nin her türlü ayrıntısını bırakmışsa ardından projenin, onun kusursuzluğunun kanıtıdır bir bakıma tamamlanmayışı. Hayatın ayrıntılarda ve insanın parmak uçlarındaki yeteneğinin sınırın olmadığını gösteren mimar. Yarım kalan kilise, 2026 yılında Gaudi’nin 100. yaşında tamamlanmayı hedefleniyor.

Bu yüzden öncesi ve sonrası olmayan mimar Gaudi öğretiyor ki insanın çağı olmaz…

 

Casa Batllo in Barcelona

Casa Batllo in Barcelona

 

casa-mila

 

Casa Mila

Casa Mila

Sagrada Familia

Sagrada Familia

Park Güell

Park Güell

gaudi-mimari

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.