Önümüzdeki Aylarda Vizyona Girmesini Dört Gözle Beklediğimiz 10 Film!

THE GOLDEN GLOVE / Tür: Suç, Gerilim, Dram

Heinz Strunk’ın romanından uyarlanan ve Fatih Akın tarafından senaryolaştırılan suç, gerilim ve dram türündeki film bir seri katilin hikayesine odaklanıyor. 1970’li yıllara dayanan hikaye, Hamburg’da geçiyor. Hamburg’da yaşayan insanların yaşadıkları korkuyu beyaz perdeye aktaran The Golden Glove, izleyiciyi 70’li yılların Almanya’sına doğru bir yolculuğa sürüklüyor.

Kurbanlarını Zum Goldenen Handschuh adlı bardaki kişiler arasından seçen seri katil Honka’nın hikayesinin işlendiği filmde, II. Dünya Savaşı’na tanıklık edenler de konunun odak noktası oluyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Babylon Berlin, Oh Boy, 4 Blocks, Parfum gibi yapımlardan tanıdığımız Marc Hosemann; Lomo: The Language of Many Others, Das schweigende Klassenzimmer gibi filmlerden tanıdığımız genç oyuncu Jonas Dassler; Fatih Akın’ın en iyi filmlerinden biri olarak görülen Duvara Karşı ile Soul Kitchen filmleriyle karşımıza çıkan ve Kısa ve Acısız, Chalet Girl, Adam Bousdoukos, Margarete Tiesel bulunuyor.

ARCTIC / Tür: Macera, Gerilim

Arctic, zorlu doğa koşullarında hayatta kalmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Genç bir adam olan Overgård’ın hayatı çıktığı uçak yolculuğundan sonra alt üst oluyor. Overgård’ın uçağı kutup bölgesinden geçtikleri sırada düşüyor. Uçaktan sağ çıkmayı başaran Overgård’ın ekiplerin gelip kendisini kurtarmasını beklemekten başka çaresi yok. Bu süreçte çetin hava koşullarından korunmak için kendisine sığınacak bir yer yapıyor. Kurtarılmasına az bir zaman kala yaşanan trajik bir kaza, Overgård’ın kurtarılma şansını yok ediyor. Hiçliğin ortasında sert doğa koşulları ile başbaşa kalan Overgard’ın önünde iki seçenek var; ya görece güvenli olan sığınağında kalıp amansız doğa felaketlerinden kendisini koruyacak ya da sonunu bilmediği ölümcül bir yolculuğa çıkacak.

Joe Penna’nın ilk uzun metrajlı filmi olan Arctic’in başrolünü, Mads Mikkelsen üstleniyor. Dram türündeki filmin senaryosunda yönetmen ile birlikte Ryan Morrison’ın imzası bulunuyor.

THE TROUBLE WITH YOU / Tür: Komedi

Seninle Başım Dertte, ölen eşinin yaptığı hatayı telafi etmeye çalışan bir kadının hikayesini anlatıyor. Bir kahraman olan polis şefi Santi’nin eşi Yvonne, oğlu ile birlikte Fransa’nın güneyinde bir sahil kasabasında yaşıyor. Genç kadının oğlu, ölen babasını kendisine idol olarak belirlemiş. Fakat Yvonne, herkesin gözünde kahraman olan kocasının ölümünün ardından, onun aslında yoz bir polis olduğunu öğreniyor. Üstelik kocası, Antoine adındaki masum birinin 8 yıl hapis cezası almasına da neden olmuş. Yvonne, öğrendikleri karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Kocasının yaptıklarını telafi etmek isteyen Yvonne, Antoine’a yardım etmeye karar veriyor. Hapisten salıverilen Antoine’yi arayan genç kadın, sonunda onu bulduğunda kendisini bir eskort olarak tanıtmak zorunda kalıyor. Yvonne, hapisten çıktıktan sonra yeni hayatına alışmakta zorlanan, ruhsal dengesini kaybeden Antoine’yi hayata döndürmek için her şeyi yapmaya hazır.

Yönetmen koltuğunda Pierre Salvadori’nin oturduğu filmin başrollerini; Adèle Haenel ve Pio Marmaï üstleniyor. Filmin kadrosunda Audrey Tautou, Vincent Elbaz, Damien Bonnard, Hocine Choutri, Octave Bossuet, Norbert Ferrer gibi isimler de yer alıyor.

HIGH LIFE / Tür: Dram, Korku, Gerilim

Film, ömür boyu hapis cezası ile karşı karşıya kalan bir grup suçlunun hikayesini konu alıyor. Onların bu cezayı almamaları için önlerinde tek bir seçenek var; o da sonu ölümle sonuçlanabilecek bir deneye katılmayı kabul etmek. Şanslarını denemek isteyen suçlular, uzayda geçecek olan insan üreme deneyinin bir parçası olmayı kabul ediyorlar. Ancak hayatta kalmak onlar için hiç de kolay değil. İçinde bulundukları gemi kozmik ışın fırtınasına maruz kalınca suçlular için adeta bir ölüm kalım savaşı başlayacak. Filmin yönetmen koltuğunda Claire Denis oturuyor. oyuncu kadrosunda ise birçok ünlü yapımdan aşina olduğumuz Robert Pattinson ve Juliette Binoche yer alıyor.

YUVA / Tür: Dram

Nisan’da 38.İstanbul Film Festivali’nde de gösterime girecek film, şehir hayatını terk ederek ormanda yaşayan Veysel’in hikayesini konu alıyor.

Veysel’in ormanda sürdüğü münzevi hayatın sükuneti, yaşadığı arazinin satılmasıyla bozuluyor. Veysel’i ziyarete gelen Hasan, ağabeyini şehre dönmeye ikna etmeye çalışıyor. Araziyi tahliye etmedikleri için tehdit altında olan iki kardeşin yıllar sonra gerçekleşen yüzleşmesi, büyülü bir yuvanın (toprağın altında yepyeni bir dünyanın) keşfedilmesini de sağlıyor.

Filmin yönetmenliğini dünya prömiyerini 32. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda yapan ve katıldığı birçok festivalden ödülle dönen Körfez filminin de yönetmen koltuğunda oturan Emre Yeksan üstleniyor. 75. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak olan Yuva’nın çekimleri İğneada’da gerçekleşti.

SUNSET / Tür: Dram

Sunset, I.Dünya Savaşı öncesinde Macaristan’da yaşayan genç bir kızın, yaşadığı onca şeyin ardından korkusuz bir kadına dönüşmesini konu alıyor.

I.Dünya Savaşı’nın eşiğindeki Macaristan’da genç Irisz Leiter (Juli Jakab), bir zamanlar rahmetli anne ve babasına ait olan ünlü bir şapka dükkanında çalışabilmek için Budapeşte’ye geliyor, ancak dükkanın yeni sahibi onu reddediyor. Geçmişindeki bilinmeyenleri ortaya çıkarıp kanıtlayabilecek tek kişi olan Kálmán Leiter adında bir adamın peşine düşen Irisz, Budapeşte’nin en karanlık köşelerinde bu adamı bulmak için sokak sokak dolaşmaya başlıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Susanne Wuest, Juli Jakab, Vlad Ivanov bulunuyor.

BORDER / Tür: Dram, Fantastik, Romantik

İskandinavya Yeni Gerçekçilik akımının öncüsü olan John Ajvide Lindqvist’in romanını senaryolaştıran Ali Abbasi, limitleri zorlayan, yenilikçi, absürt ve sürrealist bir sinema diliyle, Cannes’da Border filmi ile hayranlık uyandırmıştı.

Film, 27 yaşındaki senarist- yönetmen, koku alma duygusu gelişmiş gümrük memuru Tina’nın fantastik öyküsünü anlatıyor. Altıncı hissi sayesinde kaçakçıları kolayca ortaya çıkaran Tina, bir gün gizemli bir adam olan Vore ile karşılaşınca işler biraz karışıyor. İkili arasında gelişen garip ilişkiden sonra, Vore’de olağanüstü bir gücün olduğunu hisseden genç kadın gerçek kimliğini keşfediyor. Bir yalan dünyasında yaşayan ve gerçek dünyaya ait olmadıklarını anlayan ikili, karanlık bir yazgıyı paylaşmak zorunda kalıyorlar.

Filmin oyuncu kadrosunda, Eva Melander, Eero Milonoff, Jörgen Thorsson bulunuyor.

MY FAVORITE FABRIC / Tür: Dram

Yönetmenliğini Gaya Jiji’nin üstlendiği dram türündeki filmde, Nahla (Manal Issa), kendisini büyük bir bunalıma sürükleyen geleneksel hayatından kurtulmak isteyen genç bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. 25 yaşındaki Nahla, artık özgürlüğünü elde edip, istediği gibi bir hayata sahip olmak istiyor ve tam da bu sırada, hayallerine kavuşabilmek için büyük bir fırsat elde ediyor. ABD’de yaşayan Suriyeli bir göçmen olan Samir ile anlaşmalı bir evlilik yapma fikri, Nahla için büyük bir ümit oluyor. Ancak işler, pek de onun düşündüğü gibi gitmiyor. Nahla, Samir ile evlenip ABD’ye gitmeyi planlarken, Samir evlenmek için daha uysal biri olan Nahla’nın kız kardeşi Myriam’ı seçiyor. Sıkıcı hayatına devam etmek zorunda kalan Nahla, bu sırada apartmana taşınan yeni komşusu Jiji ile yakınlaşmaya başlıyor. Nahla, gizemli bir kadın olan Jiji ile zaman geçirdikçe, onun bir genelevi olduğunu keşfediyor. Hiç bilmediği bir dünya ile tanışan Nahla, bu süreçte kendisini yeniden keşfetmeye başlıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda, Metin Akdülger, Manal Issa ve Ula Tabari bulunuyor.

ASH IS PUREST WHITE / Tür: Dram, Romantik

Filmde, Çin’in suç dolu yeraltı şehrinde yaşanan 2001’den 2017’ye kadar uzanan destansı bir aşk hikayesi anlatılıyor. Çin’de genç bir dansçı olan Qiao, şehrin gangsterlerinden olan Bin’e aşık oluyor. Qiao, çeteler arasında çıkan bir kavgada Bin’i korumak için ateş ediyor ve bu onun 5 yıl hapis yatmasına neden oluyor. Qiao, cezası bitip serbest bırakılınca Bin’e ulaşmaya çalışıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda, Tao Zhao, Fan Liao, Yi’nan Diao bulunuyor.

COLETTE / Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Colette, Fransız yazar Sidonie-Gabrielle Colette’in hayat hikayesini anlatıyor. Karizmatik Parisli yazar Henry Gauthier-Villars ile evlendikten sonra Sidonie-Gabrielle Colette, Fransa’nın kırsal kesimlerindeki hayatını, yaratıcı yeteneklerinin kıvılcımlandığı Paris şehrine taşınmak için terk ediyor. Willy mahlasıyla tanınan kocası, kendi isminde yayınlanacak bir romanın gizli yazarı olarak Colette’i kullanmaya başlıyor. Çalışmaları büyük başarılar elde ettiğinde, Colette, kocasının ona dayattığı edebi ve mecazi sınırlardan kurtulmaya çalışmaya başlıyor. Artık kendi adına yazmanın ve yazdıklarını sahiplenerek topluma meydan okumanın zamanı gelmiştir…

Filmin kadrosunda Dominic West, Eleanor Tomlinson ve Fiona Shaw da yer alıyor. Yönetmenliğini “Still Alice” ile hatırlanan Wash Westmoreland’in üstlendiği biyografik film “Colette”, Sundance Film Festivali’nde yaptığı prömiyerin ardından potansiyel Oscar adayı olarak görülmüştü. Filmin senaryosunu Wash Westmoreland, Rebecca Lenkiewicz ve Richard Glatzer birlikte kaleme alıyor.

Önümüzdeki dört ay içerisinde vizyona girecek bu filmler, sinemaya baharı müjdeliyor sanki! O halde, bu bahar vizyondan keyif alacağımız güneşli günlerimiz olsun!

Kaynak: 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.