Orhan Kemal Roman Armağanı Gürsel Korat’ın ‘Unutkan Ayna’sına Verildi!

Bu yıl 46’ncısı düzenlenen Orhan Kemal Roman Armağanı’na yazar Gürsel Korat’ın Unutkan Ayna adlı eseri layık görüldü.

Seçici kurul tarafından 60 eser içinden Gürsel Korat’ın Unutkan Ayna’sının seçilme nedeni ise şöyle açıklandı:  “Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, tutuklu üyemiz Turhan Günay’ın yokluğunun acısını duyarak toplanmış, Turhan Günay’ın bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını dileyerek; Gürsel Korat’ın ‘Unutkan Ayna’ romanını, 1.Dünya Savaşı yıllarının çatışmalı koşullarındaki bir Anadolu kentinde mülk bölüşümü, cinayetler ve yerel halkın siyasi otoriteyle ilişkisi gibi pek çok olayı ustaca bir kurguyla birleştirmesi, bu zor zamanlarda aşk, dostluk ve dayanışma gibi insani duyguları derinlikli bir şekilde işlemesi ve yaşadığımız döneme ilişkin uyarılar taşıması nedeniyle 2017 yılı, 46. Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görmüştür.”

 

Gürsel Korat Kimdir?

1960’ta doğdu. Çocukluğu ve ilkgençliği Kayseri’de geçti. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yayımladı. Bazı film projelerinde senarist olarak yer aldı. Halen Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisidir.

Yazar Kalenderiye adlı romanıyla “Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü”nü (2009), Yine Doğdu Tanyıldızı romanıyla da “Ankara Üniversitesi Roman Ödülü”nü (2015) kazanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.