Orhan Pamuk’un ‘Kar’ Romanı Fransa’da Sahneleniyor!

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Orhan Pamuk’un 2002 yılında yayımladığı ‘Kar’ romanı, Fransa’da sahneleniyor.

Geçtiğimiz ay Fransa’nın Strasbourg kentinde  Strasbourg Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun, 29 – 31 Mart tarihlerinde Paris’teki Théâtre des Quartiers d’Ivry – Manufacture des Œillets’ de dahil Fransa’nın çeşitli kentlerinde izleyiciyle buluşacak.

Fransa’nın önemli gazetelerinden Le Monde ve L’Humanité’de de kendine yer bulan oyun, Orhan Pamuk’un ‘Kar’ romanından Fransız yönetmen ve oyuncu Blandine Savetier tarafından ‘Une voix qui porte’ (Güçlü Ses) adıyla sahneye uyarlandı.

Le Monde gazetesinin ”Kitabın konusunun güncelliği göz önüne alındığında tiyatroya uyarlanması pek de gecikmeyecekti. Öyle de oldu.” yorumunda bulunduğu ‘Kar’ romanında; Türk edebiyatındaki 1990’ların siyasi atmosferini, dönemin bütün şiddetini ve çatışmalarını anlatan Pamuk; Kars’taki siyasal İslamcılar, solcular, Türk ve Kürt milliyetçilerinin hikayesini inanç, başörtüsü sorunu, askeri darbeler ve üçüncü dünyada yaşamanın öfkesi ve ümitsizliği üzerinden tartışırken diğer eserlerinde de gördüğümüz mizah yeteneğini sonuna kadar kullanıyor.

‘Une voix qui porte’ (Güçlü Ses) oyunu Fransa’nın ardından 2017-2018 sezonunda Lizbon’da sahneye çıkacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.