Origami Sanatı & Turna Figürü

Origami; kağıt parçacıklarını kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan, sadece katlayarak çeşitli figürler oluşturulan bir sanattır. Bu sanatın kökeni Japon kültürüne dayanmakta; “Origami” Japonca bir isim olup “ori” katlamak ve “gami” kağıt anlamına gelmektedir.

“Origami” hakkındaki bu genel bilgileri herkes biliyor. Peki, “origami” dendiğinde neden ilk olarak turna kuşu figürü aklımıza geliyor?

Birçok figür yapılabilmesine rağmen “origami” ile bağdaşlaştırılan ilk figür turna kuşudur. Bu noktada, turna kuşunun Japon kültüründeki öneminin büyük rolü olduğunu söyleyebiliriz. Japon atasözüne göre turna kuşu 1000 yıl yaşar. Yani bu kuş, Japon mitolojisinde uzun yaşamı temsil eder. Bu inanışa bağlı olarak, “origami sanatı” ile 1000 turna kuşu yapan kişinin uzun bir hayata sahip olacağına inanılır.

Bu inanışın dünya çapında yayılmasının nedeni ise, 11 yaşındaki Sadako adlı küçük bir kızdır. Sadako Sasaki, Hiroşima’ya atılan atom bombasının radyasyonu yüzünden lenf kanserine yakalanmıştır. Hastanede tedavisi yapıldığı sırada yaşlı bir kadın ona turna kuşu inanışını anlatır. Eğer 1000 turna kuşu yaparsa hastalıktan kurtulacağını ve uzun bir hayata sahip olacağını söyler. Bunun üzerine Sadako, turna kuşlarını yapmaya başlar. Yaptığı her turna kuşuna “Kanadına huzur yazacağım, böylece dünya üzerinde özgürce uçabileceksin.” der. Ancak 644’üncü turnasını yaptıktan sonra Sadako hayata gözlerini yumar. Onun bu hikayesi medyada duyurulduğunda, dünya çapında büyük bir yankı uyandırır. Küçük kızın yapmayı bitiremediği 356 turna kuşu da tamamlanarak Sadako ile birlikte gömülür. Bu olay ile birlikte turna kuşu figürü tüm dünyaya yayılır.

sadako-sasaki-mezari

Sadako Sasaki’nun Mezarı

Sadako’nun ölüm yıldönümü olan 6 Ağustos’ta, küçük kızı anmak için dünyanın her yerinden “origami sanatı” ile 1000 turna kuşu yapılarak Sadako’nun Hiroşima’daki mezarına gönderilir. Türkiye’de de çeşitli etkinliklerde çocuklara “origami” ve turna kuşu yapımı öğretilerek yapılan 1000 turna kuşu Hiroşima’ya gönderilmektedir.

Kısacası, “origami sanatı” ile yapılan turna kuşu figürü uzun bir yaşamı temsil etmektedir. Sadako Sasaki adlı küçük kızın hikayesi ile birlikte bu figür dünya çapında “origami sanatı” ile birlikte ilk anılan figür olmuştur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.