Yüzüklerin Efendisi’nin Elf Legolas’ı : Orlando Bloom

Orlando Bloom kimdir

Yaşamın kaynağının tüm güzelliklerini sanatta buldu Orlando Bloom. Babasızlığın ne olduğunu bilerek yaşadı ve en çarpıcı hikayesini de henüz ergenlik çağında iken öğrendi. İstediği okulda okuyabilmek için gelen teklifleri reddetti ve okumakta hevesli olduğu okulu, burslu olarak kazandı. Belki de buydu hayat, bazı eksiklikler bizi başarıya götürür ya da biz tercih ederiz başarılı olmayı. Vazgeçmeyince her daim başarıyor insanoğlu. Bunun en güzel örneği de bizim The Lord of the Rings’in Legolas’ı. Bizde sizler için hazırlamış olduğumuz bu konuda, hayatı zorluklarla ve olumsuzluklarla dolu Orlando Bloom’un çarpıcı hayatına yakından göz atacağız. Peki, Yüzükler Efendisi’nin Elf Legolas’ı Orlando Bloom kimdir?

Orlando Bloom Kimdir?

17.yüzyılda yaşayan ünlü besteci Orlando Gibbons’dan adını alan Orlando Bloom, 13 Ocak 1977 yılında İngiltere’nin Canterbury şehrinde dünyaya geldi. Kendisinden 2 yaş büyük olan kardeşi Samantha ve annesi ile birlikte Canterbury’de çocukluk yıllarını geçirdi.

Çocukluk yıllarındayken Bloom’a, 4 yaşındayken kaybettiği babası Harry’nin ırkçılık karşıtı ve amaçları uğruna yaşayan bir yazar olduğunu anlatılmaktaydı. Ancak gerçek ergenlik döneminde karşısına çıktı. Aslında gerçek babası, aile dostları olarak bildiği Colin Stone’dan başkası değildi.

Orlando Bloom kimdir

Orlando Bloom, yaşadığı şehir olan Canterbury şehrinde tiyatro ve fotoğraf eğitimi aldı ve 1993 yılında 16 yaşına geldiğinde çocukluğunu geçirdiği şehirden istediği okula gitmek için Londra’ya doğru yol aldı.  Bloom, ‘Ulusal Gençlik Tiyatrosu’a başladıktan 2 sene sonra, oyunculukta üstün başarı göstererek ‘British American Drama Academy’de burs almaya hak kazandı. Akademide aldığı eğitim sonrasında ‘A Walk in the Vienna Woods’ rol aldı ve oyunu izleyen ajanslardan biri ile anlaşma yoluna girdi.

 Kamera deneyimini ilk kez 1997 yılında Oscar Wilde’ın hayatını anlatan Wilde filminde ufak bir rol alarak yaşadı ve Bloom henüz 20 yaşındaydı. Wilde’a rol aldıktan sonra birçok yıldızın da eğitim aldığı “Guildhall School of Music and Drama”da (Guildhall Müzik ve Oyunculuk Okulu) okuyabilme şansı yakalayan Bloom, bu fırsatı kullanabilmek için gelen teklifleri reddetmek zorunda kaldı.

Kaza

Okul yıllarında bir arkadaşının evinin terasına çıkmaya çalıştığı esnada ayağı kayarak düştü ve sırtını incitti. Tekrar yürüyebilmesi için ameliyat sırasında Orlando’nun sırtına, omurgasını ve kaburgalarını desteklemesi için metal parçalar yerleştirildi. Doktorlar, tekrar yürümesinin zor olduğunu söylemelerine rağmen başarılı geçen ameliyatın ardından, azmiyle 2 hafta geçmeden hastaneden koltuk değnekleri yardımıyla ayrıldı. İlerleyen yıllarda metal parçalar, ufak bir vida destekleyicisi haricinde çıkarıldı. Orlando Bloom, belini güçlü ve dik tutmak ve hiçbir sıkıntı çekmeden yürüyebilmek için yogaya başladı.

Daha sonraları yaşadığı bu badire için: “Ölmemiş olmam tamamen bir mucize. Genç ve aptaldım. Şaşırtıcı bir şekilde, koltuk değnekleri ile 12 gün içinde ayağa kalktım” diyerek kendini sakarlık düşkünü olarak betimliyordu. Bunun sebebi ise daha önceleri geçirdiği burun kırıklığını, iki bacağını, kolunu, bir kaburgasını, parmağını, bileğini ve kafatasını 3 kere çatlatmış olmasını gösteriyordu.

Bu olaydan kısa bir süre sonra ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçleme filminin oyuncu kadrosu için seçmelerin olduğu tüm çevrelere duyurulmaktadır. Bloom, “İki Kule”deki ‘Faramir’ karakterini canlandırmak için seçmelere katılır, ancak üçlemenin yönetmeni Peter Jackson, Orlando Bloom’u serinin tamamında görmek istemektedir. Böylelikle ikinci filmini ve belki de en önemlisini 1999 yılında, filmde önemli bir yere sahip olan Elf okçusu Legolas karakterini canlandırarak gerçekleştirir.

2010 yılında Victoria’s Secret’ta manken olan Miranda Kerr ile dünya evine girer. Bir çocuk babası olan Bloom ve eşi 2013 yılında evliliklerine son verir.

Orlando Bloom Kimdir?- Orlando Bloom Filmleri

Orlando Bloom filmleri

Wilde

Orlando Bloom, 1997 yıılnda Rentboy karakteri ile karşımıza çıkmaktadır.

Orlando Bloom filmleri

Kara Şahin Düştü

2001 yılında Onbaşı Todd Blackburn karakterini canlandırmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Bloom’un ilk büyük rolünü Legolas Greenleaf karakterini canlandırmasıyla sinema ekranlarında görmekteyiz.

Orlando Bloom filmleri

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin efendisi serisinin devamı olarak 2002 yine aynı karakteri Legolas Greenleaf olarak görmekteyiz.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Serinin son filminde Orlando Bloom’u yine Legolas Greenleaf’ı canlandırırken görmekteyiz.

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti

2003 yapımı filminde Will Turner karakteri ile karşımıza çıkmaktadır.

Ned Kelly

2003 yapımı filmde Bloom’u Joe Byrne olarak izlediğinizi biliyoruz.

Troy (2005)

Orlando Bloom filmleri

The Calcium Kid (2005)

Elizabethtown (2005)

Cennetin Krallığı

2005 yılında birçok rol olan Orlando Bloom’u İbelinli Balian karakterini canlandırırken görmekteyiz.

2006-Love and Other Disasters

2006-Haven

2006-Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

Kariyerinin önemli seri filmlerinden olan Karayip Korsanları’nda canlandırdığı başarılı karakteri Will Turner olarak izlemekteyiz.

2007 – Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu

Orlando Bloom filmleri

2009 – New York, I Love You

201 1 – Üç Silahşörler

2013Zulu

2013 – Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları

2014 – Hobbit: Beş Ordular Savaş

2017 – Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatamaz

Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda The Lord of the Rings’in Legolas’ı Orlando Bloom kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Eğer bu tarz konulara ilginiz var ise, daha önceden sizler için hazırlamış olduğumuz ”İzlemeniz Gereken En İyi 15 Fantastik Film!” konusuna da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.