Ormanda Yürürken Dikkat Edin “Şüräle” Sizi Yakalayabilir!

Şu an birçoğunuzun “Şüräle mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Hatta “a” harfinin üstündeki noktalar yüzünden Türkçe mi değil mi diye de düşündünüz bence. Evet, halis muhlis Türkçe bir kelime. Peki kim bu Şüräle?

Şöyle yıllardır anlatılan Yunan Mitolojisi’ni bir kenara bırakıp başka mitolojilere uzanalım. Merak etmeyin çok fazla uzağa gitmeyeceğiz. Hatta mitoloji oklarını biraz kendimize çevireceğiz; Tatar Mitolojisi’ne yani bir anlamda Türk Mitolojisi’ne… İşte Şüräle de bu mitolojinin marjinal yaratıklarından birisidir. Değişik şivelerde; şürele, şurala, şurale, şüreli, çurala, çürele olarak da anılır. Ayrıca dünya çapında bir ünü var desek haksız sayılmayız. Türk mitolojisinin tanınan yüzüdür. Hatta Tatarlar tarafından çeşitli ülkelerde sergilenen “Shurale” adında bir bale gösterisi bile vardır. Şimdi bakalım bu “yakışıklı” yaratığımız neye benzer?

Şüräle, sizin de anlayacağınız gibi ormanda yaşayan, insanlara zarar veren kötü ruhlardan biridir. Dış görünüş olarak insana benzer. Tek gözlü, tek kollu, tek bacaklı bir erkek olarak tasvir edilir. Ağaç gibi uzun boylu, parmakları iki-üç arşın uzunlukta ve vücudu tüylerle kaplıdır. Yaşadığı sürece parmaklarını birkaç kere değiştirir. Hatta alnının ortasında bir de boynuzunun olduğu söylenir. Ayrıca koltuk altında bir delik bulunur, bu delikten bütün iç organları gözükür. Bu yüzden kolunu havaya kaldırmaz. Çünkü koltuk altı deliklerine ağaç budağı saplanırsa ölme ihtimali vardır. Sırada ormanda yürürken neden dikkat ettiğimiz var…

Şüräle, ormanda yardım isteme numarası yaparak insanları yolundan saptırır ve ormanın en karanlık köşelerine götürür. En önemli özelliği ise insanları uzun parmakları ile gıdıklaması ve insanlar ölene kadar bunu sürdürmesidir. Gıdıklarken öldürür sevdiğini…

Şimdi birkaç maddede bu orman cininin özelliklerine bakalım:

1. Kopuz sesini çok sever. 
2. Ormana yalnız gelmeyen veya yanında köpek olan birinin yolunu kesmez. Çünkü köpek ile kamçıdan çok korkar. Köpekten korkanlar, yalnız değilsiniz!
3. Kendisi soru sormayı sevse de hiçbir zaman ona sorulan soruları yanıtlamaz.
4. Şüräle’den kaçmak neredeyse imkansız gibidir ama yine de kurtulma yolu vardır: giysileri ters, sağ ayakkabıyı sol, sol ayakkabıyı sağ ayağa giymek ya da gidilen yolu gizlemek için geriye doğru yürümek gerekir. Böyle yapınca Şüräle ters tarafa koşar. Çok mantıklı değil mi?
5. Sudan çok korkar. Dolayısıyla Şüräle’den kurtulmak isteyen bir insanın akarsuya doğru koşması gerekir.
6. Ata binmeyi çok sever. Geçip giden at sürülerinden en iyi atı seçer ve onun üzerine binip gün boyu koşturup oynar.
7. Ve sahnenin tüm ışıkları bu maddeye lütfen: bedduası tutar. Siz siz olun Şüräle bedduası almayın! Tabi onunla karşılaştıktan sonra kurtulabilirseniz…

Bu yazıdan sonra ormanda yürürken daha temkinli olacağınıza inancım tam. Şaka bir yana, mitolojik öyküler ve yaratıklar bana her zaman ilginç gelmiştir. Mitolojiyi daha birçoğu keşfedilmemiş bir su altı hazinesi olarak görüyorum. Zamanla su yüzüne çıkmayı bekleyen… Yüzmeyi bilmiyorum fakat karaya çıkarılmış altın dolu sandıkların size taşınmasına yardım ediyorum.

Her zaman merakla kalınız!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.