fbpx

ORTA ÇAĞ’A YOLCULUK ‘REGION ALSACE VE ŞARAP YOLU’

Hadi bir bisiklet ile zamanda yolculuğa çıkalım?

Orta Çağ’dan kalma pencereleri çiçeklerle bezenmiş ahşap evlerin bize manzara olduğu kasabaların içinden geçelim…

Bu kasabalar arasındaki yollarda doğanın içinde kaybolalım…

Hazır kaybolmuşken de eşsiz güzellikteki bağlardan üzüm yiyelim ve geçtiğimiz kasabalarda üretilen şarapların tadına bakalım desek nasıl bir rota çizmemiz gerekir?

O zaman orijinal adı ‘Region Alsance’ olan Fransa’nın doğusunda kalan Alsaz bölgesindeki Şarap Yolu’nda bir yolculuğa çıkalım.

‘Region Alsance’ yani Alsaz bölgesi 120 km’lik bir güzergah üzerinde Orta Çağ’dan kalma mimari dokusunu koruyan şehirleri ve köyleri ile bize masallardan kalma bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Almanya ve İsviçre’ye komşu olan bu bölge, zaman içerisinde Fransa ve Almanya arasında gidip gelmiş olsa da II. Dünya Savaş’ı sonrasında Fransa’ya geçmiştir; bu geçişlerin sağladığı güzel durumlardan biri de bölgenin her iki ülkenin de kültürünü barındırıyor olmasıdır.

Alsaz bölgesi özellikle şarapları ile ünlü bir yerdir. Orta Çağ’da bu bölgede 150’ye yakın köyde şarap üretimi yapılırken zaman içerisinde savaşlardan etkilenmiş ve II. Dünya Savaşı’na kadar üretim azalmıştır fakat savaş sonrası üretim eskisi gibi artmıştır. Bölge iklim koşullarıyla şarap üretimine oldukça uygundur. Alsaz bölgesinde ‘Şarap Yolu’ olarak bilinen üretimin yapıldığı şehir ve köyleri kapsayan bu güzergah üzerinde ana şehir olan Strasbourg, Colmar ve Mulhouse bulunmaktadır.

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-1

Bu üç ana şehir dışında da Şarap Yolu üzerinde bulunan Obernai, Dambach La Ville, Ribeauville, Kaysersberg ve Eguisheim köyleri de bu güzergahta insanı etkileyecek olan kasabalardır. Aynı zamanda Ren Nehri ve Vosges Dağları da yolculuk esnasında bize eşlik etmektedir.

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-2

Strasbourg

O zaman ilk durak olarak Alsaz bölgesinin başkenti olarak tanımlanan aynı zamanda Avrupa içinde önemli bir kent olan Strasbourg ile başlayayım. 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilen Strasbourg’un eski şehir merkezi, bizim yolculuğumuzun ilk durağıdır. Ren Nehri’nin kanalları etrafında sıralanmış Orta Çağ’dan kalma ahşap evleri ile Şarap Yolu’nun devamında bizi bekleyen güzelliklere göz kırpan Strasbourg, aynı zamanda Notre Dame Katedrali gibi Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilise ile bizi büyülemektedir. Ayrıca bu katedral dünyanın en yüksek kiliseleri arasında yer aldığı için şehrin gabarisindeki yeri de yadsınamaz.
Victor Hugo’nun ‘devasa, narin mucize’ diye tanımladığı katedral dünyanın ilk saat kulesi olarak da bilinmektedir.

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-3

Strasbourg Notre Dame Katedrali

‘Petite France’ olarak bilinen Strasbourg’un devamında bisikletimizle Şarap yolculuğumuza devam ederken ikinci durakta bizi Obernai karşılamaktadır. Obernai şarap tadımı için ilk ve en güzel duraklardan biridir. Burada bulunan Schenkenberg Bağ Yolu bisikletle geçerken uğranması gereken yerlerden biridir. Fransa’da olduğumuzu bize hatırlatan diğer detaylardan biri de makaronlardır ve Obernia’da bize bu güzelliği yeme imkanı sunan pastaneler mevcuttur.

Bundan sonra sırası ile Dambach La Ville, Ribeauville ve Kaysersberg de Colmar’a ulaşana kadar rotamızda benzeri mimarileri taşıyan ve Fransız şaraplarını deneyimleyebileceğimiz kasabalardandır.

Bölgenin Almanya ve Fransa arasında gelip gittiği süreçte kültürel etkileşimi olduğunu söylemiştim. Bunu bize gösteren bir unsur ise Şarap Yolu’nda Fransız şaraplarını denerken aynı zamanda Alsaz biraları da bize bu yolculukta eşlik etmektedir. Bira ve şarabın yanında ayrıca ‘Munster Cheese’ olarak bilinen peynir ve ‘Tarte Flambee’ isimli pizzası da Alsaz bölgesini gezilirken denenebilecek lezzetler arasındadır.

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-4

Obernia

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-5

Kaysersberg

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-6

Kaysersberg

Çiçek kokuları eşliğinde sokaklarında kaybolmak için can atacağımız bu güzel kasabaların sonunda Colmar ikinci büyük durak olarak karşımıza çıkmaktadır. ‘Petite Venice’ olarak da anılan ve Şarap Yolu’nun başkenti olarak da bilinen Colmar, 9.yy’da kurulmuştur. Colmar kurak ve güneşli iklimsel özellikleri ile şarap üretimi için en ideal iklim şartlarına sahiptir.

Şarap üretimi dışında da eski kent merkezi, Orta Çağ kent dokusunu günümüze kadar korumayı başarmış olmasından dolayı mimari olarak da insanı içine alan bir dokuya sahiptir. Ayrıca Colmar’da Lauch Nehri’nin kanallarının olduğu Tanners Bulvarı civarındaki rengarenk çiçekli pencereli evleri ve bu evlerin altında bulunan kafeleri ile ‘Petite Venice’ isminin nerden geldiğini bize kanıtlamaktadır.

Colmar’da Strasburg gibi Gotik mimarinin güzel örneklerini şehrin içinde barındırmaktadır. Buna en güzel örneklerden biri de St Martin Kilisesi’dir. 14.yüzyıl yapımı tamamlanan bu kilise zaman içerisinde geçirdiği restorasyonlar ile günümüzdeki varlığını sürdürmektedir.

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-7

Colmar

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-8

Colmar

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-9

Colmar

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-10

 St Martin Kilisesi

Colmar ile Mulhouse arasında kalan Eguisheim kasabası ise Şarap Yolu için aslında üç ana durağın büyüklüğü sebebi ile arkada kalmış gibi gözükse de aslında Romalılar şarap ekimini burada geliştirmişlerdir. Dairesel bir kasaba planı bulunan Eguisheim yaklaşık yarım saatte tamamı gezilebilecek kadar küçük bir yerleşimdir. Burayı gezerken de Alsaz bölgesinin ünlü simiti Bretzel’ini tatmak da mümkündür.

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-11

Eguisheim

Mulhouse’da Şarap Yolu için Strasbourg ve Colmar’dan sonra üçüncü ve son büyük duraktır fakat Alsaz bölgesi için Colmar’dan sonra ikinci büyük şehirdir. Mulhouse aslında müzeleri ile ünlüdür hatta Fransa’nın en büyük otomotiv müzesi de burada bulunmaktadır.

Place de la Reunion adıyla bilinen Mulhouse’daki meydanda da  Şarap Yolu boyunca bulunan tüm duraklardaki gibi rengarek ahşap mimariye sahip binalar, Saint Etienne Kilisesi ve Hôtel de Ville de Mulhouse ismiyle bilinen tarih müzesi mevcuttur.

Ortacaga-Yolculuk-Region-Alsace-Ve-Sarap-Yolu-12

Saint Etienne Kilisesi

Eminim ki hepimizin bu yaz için kendimize belirlediği bir tatil rotası vardır. Region Alsance’deki Şarap Yolu da şarap festivali zamanında bence bu seneki tatilimizi geçirmek için ideal rotalardan biri olabilir aynı zamanda eylül ayı da Şarap Yolu’na çıkmak için ideal bir zaman dilimidir.
O zaman Orta Çağ’a yolculuk yapmak isteyenler Region Alsance’deki Şarap Yolu’nun keyfini çıkarabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.