OSCAR WILDE’IN PORTRESİ

“Günlüğüm olmadan hiçbir yere gitmem. İnsan trenle giderken yanında daima okuyacak sansayonel bir şeyler bulundurmalı.

oscar-wilde (2)

Oscar Wilde, 16 Ekim 1854’te Dublin’de doğuyor. Babası şövalye unvanı alacak kadar başarılı bir cerrah Sir William Wilde. Annesi ise “Speranza” takma adıyla şiirler yazan kadın hakları savunucusu, devrimci şair Jane Francesca Wilde. Tuhaf kostümler giymekten zevk alan şair küçük oğluna kız gibi davranarak onu fırfırlı Viktoryen elbiselerle büyütüyor.

oscar-wilde (3)

oscar-wilde (4)

“Büyüleyici olmaktansa, düzenli gelir sahibi olmak daha iyidir.

 Trinity Koleji’nin ardından Oxford mezunu olduktan sonra Kadının Dünyası adlı bir dergide editörlük yaparak geçirdiği iki yıllık kısa sürenin dışında asla gerçek bir iş sahibi olmuyor.

“Bütün sabah bir şiirimin düzeltisi üstünde çalıştım ve en sonunda bir virgül attım. Öğleden sonra virgülü tekrar yerine koydum.

 oscar-wilde (5)

Ergenlik çağı sonunda bir hayat kadınından kaptığı frengi hastalığını iyileştirmek için yapılan cıva tedavisinden kaynaklı çürümüş dişlerini eliyle kapatarak konuşmak zorunda kalıyor.

oscar-wilde (6)

Görünümüne o kadar düşkün ki saçını boyarken kullandığı boyalar yüzünden cilt hastalığına yakalanıyor.

“Dünyada bugüne kadar hiçbir yetişkinin giyinmediği şekilde giyiniyordu.

New York Times

oscar-wilde (7)

1884’te Constance Lloyd ile evlenen ve iki çocuğu olan Oscar Wilde hiçbir zaman eşcinselliğini gizlemiyor.

oscar-wilde (8)

“İngiliz hayatının sağlam, erkeksi, basit ideallerine saldırıp yerlerine dekadan kültürün ve entelektüel ayyaşlığın sahte ilahlarını koyan bir ekolün yüce rahibi.

The Evening News

oscar-wilde (9)

1895’te cinsel tercihi yüzünden yargılandığı davada savcının sorduğu “Adı telaffuz edilmeyen aşk nedir? sorusuna “Adı telaffuz edilemeyen aşk; bu yüzyılda yaşlı bir adamın genç bir adama duyduğu büyük aşktır. Bu saf olduğu kadar kusursuz da olan ruhsal bir muhabbetidir. Güzeldir,doğrudur, muhabbetin en asil biçimidir. Onda tabiata aykırı hiçbir şey yoktur. Entelektüeldir ve tekrar tekrar yaşlı ve genç erkekler arasında yaşanır. Yaşlı bir adam zeka gücüne, genç adam ise onu bekleyen hayatın tüm neşesine umuduna ve büyüleyiciliğine sahiptir.

oscar-wilde (10)

Dava sonunda suçlu bulunuyor ve iki yıl mahkum ediliyor. Reading Hapishanesi’nde olduğu zaman içinde çocuklarının yasal vesayetini kaybediyor ve annesi ölüyor.

oscar-wilde (11)

oscar-wilde (12)

Hapishaneden yıkık bir şekilde çıkıyor ve Fransa’ya göç etmek zorunda kalıyor. Paris’te Sebastian Melmoth adını kullanıyor.

“Hepimiz çukurun dibindeyiz ama bazılarımızın gözü yıldızları görür.

oscar-wilde (13)

Reading Zindanı Baladı (The Ballad of Reading Gaol, 1898) şiirini ise C.3.3 adıyla yayımlıyor. Bu hapishanedeki hücre numarası.

Halkın gözündeki imajını kurtarmak için Fransa’da geneleve gidiyor. Odadan çıktıktan sonra, 10 yıl sonra ilk defa bir kadınla beraber olduğunu ve bunun son olacağını söylüyor ve ekliyor: “Soğuk bir koyun eti gibiydi.

oscar-wilde (14)

oscar-wilde (15)

Son yıllarında, gideceği yeri görmek için Paris’te morga giden Oscar Wilde 46 yaşında kulak ameliyatının ardından serebral menenjite yakalanıyor. Komaya girdikten sonra 30 kasım 1900’de Paris’te hayata veda ediyor.

oscar-wilde (16)

“Dünyada adamakıllı tanımak istediğim tek kişi benim.

1912 yılında Paris’teki Pere Lachaise Mezarlığı’nda bulunan heykelinin cinsel organı kırılıyor.

oscar-wilde (1)

“Her birimiz hayatın sırrını öğrenmek için günlerimizi harcıyoruz hayatın sırrı sanattadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.