Oscar Yolunda ‘Carol’

Altı dalda Oscar’ı zorlayan Carol filminin adaylıkları:

En İyi Kadın Oyuncu: Cate Blanchett

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Rooney Mara

En İyi Sinematografi

En İyi Kostüm

En İyi Uyarlama Senaryo

En İyi Film Müziği

carol-1

1950’ler. Biri orta yaşın güzelliğini süren hayattan ne istediğini bilen ,ayakları yere sağlam basan bir kadın Carol. Diğeri henüz yolun başında, kimliğini arama sürecinde olan genç bir kadın Therese. Carol, sosyetenin tanınmış ve zengin isimlerinden birisidir. Evliliğinde mutlu değildir ve boşanma sürecindedir. Therese, bir butikte mağaza görevlisi olarak çalışmakta vakit buldukça fotoğrafla ilgilenmektedir. Bu iki kadının yolları Manhattan semtinin lüks bir butiğinde kesişir. Carol, Therese’yi görür görmez genç kadının güzelliğinden etkilenir.

Şükran Gününü yalnız başına geçirmek zorunda kalan Carol, Therese’yle uzun bir araba yolculuğuna çıkar. Bu yolculuk sırasında iki kadın birbirlerine aşık olur. Fakat 1950’lerde Amerika henüz bu aşkı kabul etmeye hazır değildir.

carol-2

Patricia Highsmith’in ‘’The Prince of Salt’’ adlı romanından uyarlayan filmin yönetmen koltuğunda Velvet Goldmine‘nın ardından 2000’li yıllarda imza attığı Cennetten Çok Uzakta, Beni Orada Arama gibi yapımlarla tanıdığımız Todd Haynes var. Carter Burwell filmin müziklerini besteledi. Haynes‘le bu film ile birlikte üçüncü kez çalışan Edward Lachman filme görüntü yönetmeni oldu.

Carol Filmi

Filmin başrollerini paylaşan Rooney Mara ve Cate Blanchett bizleri oyunculuklarıyla büyülüyor. Oscar ödüllü oyuncu Cate Blanchett ‘ın yanında Rooney Mara’nın  oyunculuğu da oldukça başarılı ki Cannes Film Festivalinde Carol filmindeki oyunculuğuyla ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü’ alıyor.

Carol, aşkın cinsiyeti var mıdır sorusunu bize sorduran filmlerden biri. Bununla birlikte hayattan istediğin nedir, sorusunu da fazlasıyla sorduruyor bize. Yoğun bir dram ve diyalog filmi olan Carol görsellik açısından bizi büyülüyor.

carol-5

Sıkışık kadrajlar, araba camından efsanevi yansımalar, etkileyici ayna kullanımları, çerçeveler ,dikey kamera geçişleri sinematografi açısından da sizi büyüsüne kaptıracak olan bir film Carol. Bu büyüye bir de 1950’lerin nostalji atmosferini, kostümlerini ve müziklerinin eklendiğini düşündüğünüzde ortaya seyirlik bir film çıkıyor.

carol-6

carol-7

carol-8

carol-9

carol-10

Carol-Cannes-Film-festivaliCannes Film Festivali

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.