Osman Bahadır’dan ‘Mutfak Sanatları’ Sergisi!

“Mutfak bir sanatsa, sanatla mı doyuyoruz?” Osman Bahadır 

Siz bu sorunun cevabını düşünürken, ben de sizlere belki de türünün nadir örneklerinden biri olan bir sergiden bahsetmek istiyorum! 

2_ufak

Estetik değeri olan herhangi bir şeyin fotoğrafını çekmek bir fotoğraf sanatçısı için, yağlı boya resmini yapmak bir ressam için ne kadar ince bir işse, bir şef için de yaptığı yemeği sanata çevirmek o kadar önemlidir diye düşünüyorum… Öyle ki, mutfak kariyerini ulusal ve uluslar arası platformlara taşımış değerli şeflerimizden biri olan Osman Bahadır, 7 – 19 Ocak 2015 tarihleri arasında Bonart Galeri’de harikulade görsel bir şölenle gözlerimizi doyuruyor olacak. Açılışını heyecanla beklediğim sergi hakkında şu şekilde ipucu veriyor şefimiz:

 11_ufak (1)

Mutfak bir sanatsa, sanatla mı doyuyoruz? Kullandığımız malzemeler, çalışma disiplinimiz, tablo gibi hazırladığımız tabaklar, giydiğimiz beyaz havalı ceketler, çorbanın içindeki kereviz sapını 2 cm kalınlığında kesmemiz… Yemek yapmak ve yemek yemek dünyanın oluşumundan beri yapılan bir şeydir.

Hangi tekniği, hangi malzemeyle kullanacağını bilirsen mutfak sanattır. Kimya değildir! İç güdülerinin ve tat alma tomurcuklarının harekete geçtiği noktada kendiliğinden ortaya çıkan bir oluşumdur. Kimi zaman ilahidir, kimi zaman sıradandır; kimi zaman anı, kimi zaman geçmişi yaşatır. Kimi zamansa nefreti, mutluluğu verir. Bazen mutfak sanatı şımarık bir çocuğun içinde vücut bulur, bazense huysuz bir ihtiyarın…

Enteresan bir kudreti vardır soğanın! Örneğin, okuldadır, saraydadır, sokaktadır, bazen tam oradadır ve nefesini tutup deklanşöre basarsın…

Mekan ve yemek fotoğraflarını bizzat  çektiğim 30 eserlik, foto-kolaj tekniğiyle hazırladığım yemekleri beğenmeniz dileğiyle… Afiyet olsun!”

untitled

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.