Osman Hamdi Bey Tablosu Rekor Fiyata Satıldı

Osman Hamdi Bey Tablosu

Osman Hamdi Bey’in Kur’an Okuyan Kız tablosu Londra’da müzayedeye çıktı. Müzayedeye sırasında Osman Hamdi Bey tablosu tamı tamına 44 milyon liraya satıldı.

Türkiye’de Opera ve Baleye Yoğun İlgi!

Osman Hamdi Bey Tablosu Rekor Fiyata Satıldı

Osman Hamdi Bey’in 1880 yılında yaptığı Kur’an Okuyan Kız tablosu, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen bir müzayedeye sırasında toplamda 6.3 milyon sterline yani 44 milyon TL‘ye alıcı buldu.

Aynı zamanda 44 milyon TL‘ye satılan Kur’an Okuyan Kız tablosu Türkiye’nin en pahalı tablosu da oldu. Hatırlarsanız, Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu 5 milyon TL‘ye, Yeşil Cami Önü tablosu ise 13 Milyon 509 bin TL‘ye satılmıştı.

Türk resim sanatının  öncü isimlerinden biri olan Osman Hamdi Bey’in 1880 yılında yapmış olduğu Kur’an Okuyan Kız tablosu haberin başında da belirtiğimiz gibi Bonhams Müzayede Evi‘nde satışa çıkartıldı.

600 bin sterlin ile 800 bin sterlin arasında alıcı bulması ön görülen eser rekor kırarak 6.3 milyon sterline satılmış oldu. Bildiğiniz üzere Osman Hamdi’nin Kur’an Okuyan Kız tablosu 45 yıldır aynı ailede bulunuyordu.

İlginizi Çekebilir: Türk Tarihinin En Değerli Tablosu: Kaplumbağa Terbiyecisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.