Osmanlı Dönemi’nin Müzik Arşivi Kullanıma Açıldı

İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR) tarafından hazırlanan “Osmanlı Dönemi Müziği Multimedya Arşiv Arama ve Karşılaştırma” portalı, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Etkinliğe üniversite yetkilileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sedat Murat etkinlikte yaptığı konuşmada, “İstanbul Üniversitesi kütüphanelerinde bulunan müzik eserleri üzerine yapılan çalışmalar OMAR danışmalığında sürdürülüyor. Tüm bu eserlerin dijital kopyalarının değerlendirilebileceği bilgi havuzu, sanat dünyası için büyük önem taşımaktadır.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gönül Paçacı da, “Bu eserler, erişime açacağımız notalar içinde yer alan ancak kaydı bulunmayan eserlerdir. Çok zevkli, güzel, dönemi anlatan şarkı formunda eserler. Arşivin amacı, farklı kaynakları yan yana görerek karşılaştırma yapabilmek. Böylelikle farklı kültürlerden gelmiş notaların, nasıl zaman içinde değişebildiğini yan yana görmek mümkün olacak. Kısaca soyut bir mirastan somut bir kaynak elde etmeye çalıştık.” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.