Ötekileştirilenlerin Fotoğrafçısı Diane Arbus

Nudist, transseksüel, akıl hastaları, cüceler ve toplum tarafından ucube olarak nitelendirilen, ötekileştirilen insanların fotoğrafçısıdır Diane Arbus. Ucubeler en çok fotoğrafladığım kişiler olmuştur çünkü ilk fotoğrafını çektiğim şeyler onlardı ve benim için muhteşem bir heyecan kaynağı olmuşlardı. Onlara tapardım. Hala da bazılarına tapıyorum. En yakın arkadaşlarım onlar demiyorum ama bana utanç, korku ve hayranlık karışımı bir duygu verirlerdi. Birçok insan yaşarken travmatik bir tecrübe yaşayacaklarına dair ödleri kopar. Ucubeler kendi travmaları ile doğduklarından hayattaki sınavlarını zaten geçmişlerdir. Onlar aristokratlardır.”

diane-arbus

Sanatçının fotoğrafları adeta seyirciyi rahatsız eder niteliktedir. Arbus’un fotoğrafladığı yüzlerin çoğunda garip, hatta tedirgin edici ifadeler görülmektedir. Çekimler için; sirkler, çıplaklar kampı, parklar, akil hastaneleri, ucuz otel odaları gibi alanlar sanatçının mekanı olmuştur.

Diane-Arbus

Arbus, fotoğraf eğitimi aldığı sıralarda, henüz 18 yaşındayken evlendiği eşine fotoğraf tekniklerini öğretmeye başladı. Ve çift olarak moda fotoğrafçılığına başladılar.

Allan-Diane-Arbus

“ Her türlü zorlayıcı koşuldan muaf olarak büyüdüm. Acı çektiğim şeylerden biri de hiçbir zaman güç koşulları hissetmemiş olmak ve  gerçek dışı gelen bir ortamda yetişmiş olmaktı.”

diane-arbus

Diane Arbus, 48 yaşında intihar etti. Sanatçının çalışmaları, Modern Sanatlar Müzesi tarafından sergilenmiş ve o zamana dek en çok ziyaret edilen sergi olmuştur. Ayrıca, sanatçının hayatı “The Fur” adlı filmine de konu oldu.

fur-filmi

“Hiç kimse derisinden kurtulup başka biri haline gelemez. Nihayetinde hepimiz dünyaya kendi trajedilerimizi yaşamak üzere doğuyoruz.”

diane-arbus

Diane-arbus

diane-arbus

august_sander_22

Dinae-Arbus 11909263351 artwork-images-424175658-167671-diane-arbus diane-photo   Diane-Arbus

1 Yorum

  1. Avatar

    Melis

    22 Nisan 2020 en 17:03

    Koyuna birlikte çekilen 2 çocuk fotoğrafı august sander ait değil miydi acaba

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.