Oyuncular Sendikası: Şehir Tiyatroları, Perde Açamaz Halde!

Oyuncular Sendikası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından işten çıkarılan 20 tiyatrocu hakkında basın toplantısı düzenledi!

İşten çıkarılan bir kareograf, bir müzisyen, bir dramaturg ve 17 sözleşmeli oyuncu hakkında yapılan basın toplantısına, Şehir Tiyatroları’nda yönetmenlik yapan Orhan Alkaya ve İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği temsilcisi de katıldı. Oyuncular Sendikası’ nın yayımladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde taşeron olarak istihdam edilen kimi 10 yılı aşkın süredir, kimi ise 2 yıldır çalışan yirmi sanatçı arkadaşımızın işine 1 Ağustos günü açılan tek bir telefonla ve ‘Performans Düşüklüğü’ bahane gösterilerek son verilmiştir. Yaptığımız kontrollerde arkadaşlarımızın SGK çıkışlarının 31 Temmuz 2016 tarihinde ve ‘22’ kodlu ‘Diğer’ gerekçesi ile yapıldığı görülmüştür. 

1 Ağustos gününden bu yana; İBBŞT’nin gerek sanatsal gerek idari tüm amirleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiş, ancak işten çıkartılan arkadaşlarımızın nasıl ve ne şekilde belirlendiği hiçbir biçimde anlaşılamadığı gibi, konuyu en derinlemesine bilmesi gereken kimselerin bile listenin hazırlanmasında dahli olmadığı üzülerek görülmüştür.

(…)

Performansı düşük diye işten çıkartılan bu arkadaşlarımız İBBŞT ’nin şu anda mevcut oyunlarından tam yirmi tanesini, üstelik başrol seviyesinde taşıyan, sadece geçtiğimiz sene bile onlarca prestijli tiyatro ödülüne layık görülen kimselerdir.  Bu yirmi arkadaşımızın işten atılmış olması, kendi hayatları ve kariyerlerini durma noktasına getirdiği gibi koskoca Darülbedayi kurumunu da perde açamaz hale getirmiştir.

(…)

Bizler, yirmi arkadaşımız ile birlikte, işe iade davalarımızı yarın açacağız. Mahkemeler daha önce olduğu gibi yine bu arkadaşlarımızın işe iadesine karar verecekler, üstelik arkadaşlarımızın taşeron değil asli çalışan olduklarını ve iş girişlerinin doğrudan İBB tarafından yapılması gerektiğini, İBB’nin bugüne dek usulsüz işçi çalıştırdığı gerçeğini de alenen tespit edecekler.

Ancak bu davalar kaç sene sürecek, işsizlik maaşı dahi alamayacak bu arkadaşlarımız bu süreçte ne yapacaklar, kiralarını ne ile ödeyecekler gibi soruların muhatabı olacak bir yetkili bulamamanın da sıkıntısı içerisindeyiz.”

Oyuncular Sendikası, işten çıkarmaların haksız olduğunu, işten çıkarılan oyuncuların FETÖ ile bağlantılarının olmadığını ve listeyi hazırlayanların soruşturulması gerektiğini belirtti. İşten çıkarılan tiyatroculara destek olma amacıyla açıklama yapan 29 yönetmenden biri olan Orhan Alkaya konuyla ilgili şu sözleri sarf etti: “Gerek açığa alan sanatçı arkadaşlarım, gerek performansları yetersiz bulunduğu gerekçesiyle işlerine son verildiği tebliğ edilen sanatçı arkadaşlarım, son derece seçkin sanatçılardır. Bu listelerin nasıl yapıldığı üzerine bu karanlık ortamda senaryolar yazdığımda tek bir ortak nokta buluyorum: ‘En efektif, en seçkin sanatçılardan bir grup yapın deseler’, böyle bir grup yapılırdı. ‘Tiyatroyu kitleyin oyunları oynanamaz hale getirin’ deseler böyle bir grup yapılırdı. Dolayısıyla ortada bir kasıt olduğu son derece açık. Bir sahne sanatçısının performansını ölçebilecek tek merci çalıştığı rejisördür. Rejisörler ve genel sanat yönetmenleri dışında kimsenin performans ölçme hakkı yoktur, olamaz.

page_oyuncular-sendikasi-sehir-tiyatrolari-perde-acamayacak-durumda_807603632

Şehir tiyatroları’nın her yıl 50 oyun çıkarma hedefinin olduğunu fakat işten çıkarmalardan sonra sadece 6 oyunda kadronun tam olduğunu belirten Alkaya, Şehir Tiyatroları’ndaki rejisörlüğünü yaptığı “Ayaktakımı Arasında” oyununun kadrosundan üç kişinin işten çıkarıldığını, bunlardan birinin Yeşim Koçak olduğunu ve yeni sezonda Koçak yerine bir oyuncu çalıştırmayacağını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.