Özde Karadağ

Adım Özde Karadağ. 11 Nisan 1990’da doğdum. Şu an İstanbul’da yaşıyorum ve Bilgi Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı okuyorum.
2009’da babamın Voigtländer makinesi ile fotoğraf çekmeye başladım. Aynı yılın sonunda Lomography ile tanıştım ve Türkiye’de açıldıktan sonra 2 yıl kadar ekibe dahil oldum. Son yıllara kadar ağırlıklı olarak analog ile çekiyordum, okul beni büyük ölçüde dijitale yönlendirdi fakat analog yönümden vazgeçemiyorum. Projelerde analog&dijital kullanarak mixed media çalışmayı seviyorum. Mesela karanlık odada bastığım bir görseli -bu her zaman fotoğraf olmuyor- dijitalde kitap kapağı haline getirmek beni daha çok tatmin ediyor. Standartın dışına adım atıp denemeyi ve sınırlarımı keşfetmeyi seviyorum.
Benim için bu işteki dönüm noktası ise Bahçeşehir Psikoloji’yi bırakıp son anda Bilgi’de yetenek sınavına girmekti. Beni buna teşvik eden şeyin net bir cevabını bulamıyorum. Sanırım fazla içsel. Ama saatlerce kurgu ve photoshop yapmaktan müthiş bir haz alıyorum. Hele bunlar sergilenip izleyici ile buluştuğu anda tamamlandığımı hissediyorum. Sevdiğim birisi üretmek hakkında “Doğadaki varlığımı hissettiren tek şey.” demişti. Sanırım hissettiklerimin doğru tanımı bu. Deneyselliğinden dolayı Man Ray’den, fotoğraflarımı paylaşmama sebep olduğu için Vivian Maier’den, sakatlandığı halde kendine yeni bir kariyer çizdiği ve bunda da başarılı olduğu için Oh Land’den ilham alıyorum.
İlerde de hareketli görüntü ile uğraşıp fotoğrafı sadece bana ait olan bir alan haline getirmek istiyorum. Bunun yanında öğretmenlik deneyimlerim beni en mutlu eden anlardan olduğu için karanlık oda dersi vermeye de devam etmek istiyorum.

ÖZDE KARADAĞ’A AİT ÇALIŞMALAR

ozde-karadag14

ozde-karadag13
ozde-karadag12
ozde-karadag11
ozde-karadag10
ozde-karadag9
ozde-karadag8
ozde-karadag7
ozde-karadag6
ozde-karadag5
ozde-karadag4
ozde-karadag3
ozde-karadag1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.