ÖZDEMİR ASAF: BEBEK’İN EN BÜYÜK ŞAİRİ

Halit Özdemir Arun, 1923 yılında 11 Haziran günü,Danıştay kurucularından Mehmet Asaf’ın oğlu olarak Ankara’da doğuyor.

ozdemir-asaf-2

1934’te çıkan soyadı kanunu ile “Arun” soyadını alıyor.

ozdemir-asaf-3

“İnsan bazen düşünüyor. Bazen yazıyor. Bazen söylüyor. Bazen de yaşıyor.”

ozdemir-asaf-4

Ece Ayhan’ın “Bebek’in en büyük şairi” dediği Özdemir Asaf, rakıyı kendi meyhanesini açacak kadar çok seviyor ve Bebek’te “Şimdi” adını verdiği bir meyhane işletiyor.

“Asaf’ın meyhanesi bebekte karakolun yanındaydı. Meyhanesi evi gibiydi. Yan tarafında odası vardı, orada yatardı. Geç saatlere kadar içer, on ikiden sonra kendi meyhanesine gelirdi. İstediğine içki verir, istemediğine vermezdi. Yazarlar ve şairler, Asaf’ın meyhanesine sık sık gelirdi. Asaf’ın burada şiir yazışlarından birine tanık oldum. Bir kağıda yazıyor, sonra yazdıklarını büyük bir sepetin içine atıyordu. Ne yapıyorsun, diye sordum. ‘Bunlar benim sermayemdir ayık zamanımda alır, düzeltir, şiir yazarım’ dedi.”

Mehmed Kemal söyleşi, Filiz Aygündüz Negatif Dergisi 1997

ucan-daireler-istanbulda

“R”leri söyleyemeyen şairimiz, 1955 yapımlı Orhan Elçin’İn yazıp yönettiği “Uçan Daireler İstanbul’da” filminde gazete patronu rolünde oynuyor.

ucan-daireler-istanbulda-2

İlk eşi Sabahat Selma Tezakın’dan Seda isimli bir kızı; ikinci eşi Yıldız Moran’dan ise Gün, Olgun ve Etkin adında üç oğlu oluyor.

ozdemir-asaf-5

Kendi sesinden şiirlerini dinleyebilirsiniz.

“Beş sene olmuştu annemle babam ayrılalı. O mayıs akşamı babam, annemin Caddebostan’daki evine geldi. Sofrada babamla karşılıklı oturduk… Sonra annem konuyu açtı. Sordu. Benim yanaklarım yine kızarmıştı. Cevabını bekliyordum ama vermedi. ‘Benim şiir kitaplarım nerede?’ diye sordu. Annem kitapları sofraya getirdi. Babam tabağını kenara itti. Rakı bardağını kitaplardan uzaklaştırdı. Sayfaları karıştırmaya başladı. Şiirlerle cevap vereceğini anlamıştım. Makaralı teybi sehpanın üzerine koyup, düğmesine bastım.”

Seda Arun

lavinia

Feridun Düzağaç ve Ercüment Vural’ın yorumladığı şiirindeki “Lavinia”, Roma mitolojisinde Latin Kralı Kral Latinus’un kızının ismi. Günümüzde ise Oktay Akbal’ın “Hisya”sı, bir dönem İlhan Selçuk ve Öztürk Serengil ile evlenen Mevhibe Beyat.

yalnizlik-paylasilmaz

“Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz.”

ozdemir-asaf-6

“Herkesin bir hikayesi vardır. Ancak herkesin bir şiiri yoktur” diyen Özdemir Asaf, 28 Ocak 1981’de yakalandığı kanser hastalığı yüzünden bizlere veda ediyor.

ozdemir-asaf-gazete-kupuru

Asaf’ın bugün, Beşiktaş Vişnezade Mahallesi’ndeki Şairler Parkı’nda Namık Denizhan’ın yaptığı bir heykeli bulunuyor.

ozdemir-asaf-heykeli

“Şiir hiç öldürmemiştir”

            Özdemir Asaf

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.