Özge Cöne

Adım Özge Cöne, 1988 İstanbul doğumluyum. 2014 yılından beri Londra’da yaşıyorum. Lisansımı Görsel Sanatlar bölümü, yüksek lisansımı ise Resim Ana Sanat Dalı ile tamamladım.

Fotoğraf benim için öğrencilik yıllarımda başlayan bir süreçti. Fakat üzerine düşündüğüm şey, bir fotoğrafçı olmaktan ziyade, fotoğrafın kendi dilinin, ve benim gördüğüm yerden fotoğrafın, anlatacaklarımı açık bir şekilde ortaya koymasıydı.

Sürekli ‘bu nedir ?‘ in cevabını arayan biriyim. Üretmeye başladığım yıllardan itibaren çalışmalarımın temelini kimlik, var olma, aidiyet ve zaman kavramları üzerine sürdürdüm. Bu kavramların insan yaşamındaki deformasyonlarını anlatmaya çalıştım. Elbette bu kavramlarla kendim olarak kurduğum ilişki de müdahil oluyordu. Şimdilerde daha subjektif bir açıdan yaklaşıyorum işlerime. Bu soruları daha çok kendime soruyorum.

Şimdiye kadar bir konu belirleyip çalıştığımı hatırlamıyorum. Teknik üzerine de düşünmüyorum. Çalışmalarımın çoğu dışa vurumcu. Ben zaten genelde tercih etmeyen ve ‘ kazara ‘ yasayan biriyim. Kafamın içindeki kaos benim katalizörüm. İnsan ve yaşama dair her şey şok edici ve ilham verici. Hepimizin bir duyguyu deneyimleme şekli farklı. Bittiğinde anlatacaklarımız da farklı. İşlerimde ben, bir duyguyu ortaya koyuyorum. Sizde ne varsa onu. Sizde olmayan hiçbir şeyi anlatmıyorum. Ve en önemlisi, dürüst olmaktan çekinmiyorum Zaten anlatacak bir şeyim yoksa da anlatmıyorum. Roland Barthes’ ın dediği gibi : Hiçbir şey fotoğrafçının “gerçek gibi” etkiler yaratmak için giriştiği cambazlıklar kadar gülünç olamaz.


Çalışmalarımdaki dönüm noktam Londra’ya gelişim oldu. Bu sürecin beni farklı bir üretkenliğe taşıdığına inanıyorum.


Aynı zamanda Ninja Tune, Erased Tapes gibi önemli bağımsız müzik şirketlerinin sanatçıları ile çalıştım. Bu sayede işlerim çok daha büyük bir kitleye ulaştı.

İham kaynaklarım, erken 20.yy fotoğraf sanatı, Wong Kar-Wai ve uzakdoğu sineması, Roland Barthes, Henri Bergson, psikoloji bilimi ve kendim.

Ve mottom “The journey of a thousand miles begins with a single step.” ― Lao Tzu

6 8 7 9 5 20 1 2 3 15 16 17 18 19 4 10 11 12 13 14

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.