Özgürlük Faydasızdır Eğer Gözlerimizin İçine Bakmaya Cesaretiniz yoksa Tarkovsky

Bir damla, bir damla daha büyük bir damla yapar iki tane değil. içimde hangi adam konuşuyor. Hem aklımda hem bedenimde Aynı anda ayrılamam. Bu yüzden tek kişi olamıyorum. Kendimi aynı anda sayısız şey olarak hissedebiliyorum. Fazla büyük usta kalmadı. Zamanımızın gerçek kötülüğü budur. Kalbin yolu gölgelerle kaplanmış. Yararsız görünen seslere kulak vermeliyiz. Okul duvarları, asfalt ve refah reklamlarının uzun kanalizasyon boruları ile dolu beyinlere… Böceklerin vızıltıları girmeli. Her birimizin gözleri ve kulaklarını büyük bir rüyanın başlangıcı olan şeylerle doldurmalıyız. Birisi piramitleri yapacağımızı haykırmalı. Yapmamızın bir önemi yok. O isteği beslemeliyiz. Ve ruhun köşelerini emanet etmeliyiz. sınırsız bir çarşaf gibi.

nostalghia1

Dünyanın ilerlemesini istiyorsanız. Ele ele vermeliyiz. Sözüm ona sağlıklıları hastalarla karıştırmalıyız. Siz sağlıklı olanlar, sağlığınız ne anlama geliyor? İnsanoğlunun bütün gözleri, içine… Daldığımız çukura bakıyor. Özgürlük faydasızdır. Eğer gözlerimizin içine bakmaya, yemeye içmeye ve bizimle yatmaya cesaretiniz yoksa! Dünyayı yıkıntının eşiğine getirenler… Sözüm ona sağlıklı olanlardır. İnsan oğlu dinle. Senin içinde su, ateş ve sonra kül… Ve külün içindeki kemikler…  Kemikler ve küller… Gerçekliğin içinde veya hayalimde değilken, ben neredeyim? İşte yeni anlaşmam: geceleri güneşli olmalı… Ve ağustosta karlı.

nostalghia

Büyük şeyler sona erer. Küçük şeyler baki kalır. Toplum böyle parçalanmaktansa… Yeniden bir araya gelmeli.  Sadece doğaya bak ve hayatın ne kadar basit olduğunu göreceksin.  Bir zamanlar olduğumuz yere dönmeliyiz… Yanlış tarafa döndüğün noktaya. Hayatın ana temellerine geri dönmeliyiz… suları kirletmeden. Deli bir adam size kendinizden utanmanızı söylüyorsa… Ne biçim dünyadır burası. … Şimdi müzik. Bunu unutmuşum, anne! Başının etrafında dolaşan ve sen güldükçe berraklaşan o hafif şey havaymış… Müzik işe yaramıyor… (Deli adam Domenico)

Nostalgia-tarkovsky

Tarkovsky’nin Rusya dışında çekiği ilk film olma özelliği taşıyan Nostalgia, Ülkesini terk etmiş ve vatan özlemi duyan bir entelektüelin hikayesini anlatır. Tanınmış bir Rus şair olan Andrei, 18. yüzyılda yaşamış ve Bolonya’da eğitim görmüş memleketlisi müzisyen Sosnovsky’nin hayatını araştırmak için İtalya’ya gelir. Toskana’dayken güzel İtalyan tercüman eşliğinde bir otele yerleşirler. Gün geçtikçe Andrei Rusya’daki hatıralarını anımsar ve derin bir özlem duyar. İtalya’daki seyahati giderek içsel bir yolculuğa dönüşür.

nostalghia

Filmin belki de en can alıcı sahnesi deli adam Domenico’nun Roma meydanındaki konuşmasıdır. İnsanların hareket etmeden izledikleri Domenico, konuşmasını bitirirken; “Deli bir adam size kendinizden utanmanızı söylüyorsa… Ne biçim dünyadır burası.” der ve konuşmasının sonun da üzerine benzin dökerek kendisini ateşe verir. Bu sırada insanlar hala tepkisizdir. Tek tepkiyi veren ise Domenico’nun yanından ayrılmayan köpeğidir. Filmdeki monologlar eşine daha önce rastlanmayan türdendir. Romantizm ve realizmin iç içe olduğu sahneler adeta bir baş yapıt niteliğindedir.

Nostalgia-tarkovsky

Tarkovsky’nin 1983 yılında çektiği film sırasında, sürgünde olması filmin başrol oyuncusunun aslında Tarkovsky’yi oynadığı fikrini ortaya çıkarmıştı. Filmin ana karakterinin hasta olması ve Tarkovsky’nin de filmden üç yıl sonra bir hastalık nedeniyle ölmesi bu düşünceleri desteklemişti.

nostalghiaNOSTALGHIA

Nostalghia-tarkovsky

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
2017 Sualtı Fotoğrafçıları Yarışması’nın Kazananları Açıklandı!

Dünyanın en prestijli sualtı fotoğraf yarışmalarından biri olan 'Sualtı Fotoğrafçıları Yarışması'nın (UPY) 2017 kazananları açıklandı. Yarışmanın birincisi 'Dans eden ahtapot'...

Kapat