Tarihi Milattan Öncesine Dayanan Bir Sanat Dalı: Pandomim

Pandomim nedir? Pandomim Örnekleri

Bu haftaki konumuzda siz değerli okurlarımız için gösteri sanatları içerisinde yer alan pandomime yakından göz atıyoruz. Peki Pandomim nedir? Pandomim örnekleri nelerdir?

Pandomim Nedir?

Pandomim, yüz mimiklerini el-kol ve beden hareketlerini kullanarak içinde bulunduğu temanın anlatıldığı sözsüz tiyatro oyununa denir. Mim sanatı olarak da bilinen pandomim, köken itibariyle eski Yunanca’daki ‘‘mimeisthai” kelimesine dayanır ve anlamı ”taklit etmek, temsil etmek”tir.

Kökeni milattan öncesine kadar dayanan bir tarihe geçmişe sahip olan Pandomim, bu yüzden en eski sanatlardan biridir. İlk zamanlarda doğayı taklit etme amacıyla ortaya çıkan bu sanatın o dönemlerde ana hedefi ise izleyiciyi eğlendirmekti.

Roma dönemindeyse Pandomim sanatı yerini tek amacı eğlence olan farsa bıraktı. Bununla  birlikte oyunun sahne sayıları ve süreleri uzadı.

Güvenilir kaynaklara göre tarihi tiyatrodan bile eski olan Pandomim sanatı milattan önce 1. yüzyılda Liberius ve Syrius tarafından günümüzdeki haline getirdi.

Fakat, daha sonrasında Hristiyanlığın yayılmaya başladığı dönemlerde birçok sanat dalı ve sanatçı oldukça zor bir dönemden geçti. Bu dönemde en çok etkilenen sanat dallarından biri de pandomim oldu. Hristiyan  dinine mensup kişilere göre bu sanat dalı, dini gelenekler ile dalga geçiyordu. O dönemlerde bir hayli sancılı süreç yaşayan Pandomim, Hristiyanlığın yayınlamasıyla birlikte unutulmaya yüz tutuldu.

Pandomim nedir?

Bu dönemin üzerinden yıllar geçtikten sonra, 16 yüzyılda İtalya’daki Rönesans tiyatro etkinliklerini sürdüren  Commedia Dell’Arte toplulukları tarafından yine halka tanıtıldı.

Bu döneminden 200 yıl sonra 18. yüzyılda Pandomim sanatı için önemli gelişmeler yaşandı. Bu dönemde pandomim daha modern bir yapıya getirildi. Yine aynı dönemde yaşanan Fransız İhtilali’nden sonraysa, mim sanatı bir hayli yükselmeye başladı.

19’uncu yüzyıla gelindiğinde ise mim sanatı, bale içinde de yer almaya başlamıştır. 20’inci yüzyıldaysa sanatçıların saf bir pandomim tanımına odaklandığını görmekteyiz. Fakat, sanatçılar her ne kadar pandomimi sadeleştirmeye çalışsalar da bu olay sanıldığı kadar kolay olmamıştır.

Durmaksızın yaratma eylemi içinde bulunan sanat, aynı zamanda insanlığın sahnesel anlamda gelişiminin izlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Tiyatroda mim sanatı olarak bilinen pandomim, sinemada ise ”sessiz sinema” olarak ifade edilmektedir. Özellikle sinemanın ilk dönemlerine damgasını vuran sessiz sinemanın en önemli temsilcisi ise Charlie Chaplin‘dir.

Pandomim Nasıl Ortaya Çıktı?

Bildiğiniz üzere antik Yunanda krallar kendilerini eleştiren oyunları yasaklamışlardı. Hal böyle olunca da sanatçılar yaşanan bu olaya tepki göstermek adına işaret ve hareketlerle tiyatro oyunlarını gerçekleştirmeye başladılar. Tarihçesi tiyatrodan bile eski olan Pandomim, kısacası o dönemlerdeki baskılar sonucu ortaya çıkan sessiz tiyatro oyunudur.

Pandomim Örnekleri

Pandomim nedir sorusunun cevabını verdiysek, o zaman Pandomim örneklerine de hızlıca bir göz atalım. İşte karşınızda bazı Pandomim örnekleri!

Pandomim örnekleri

Oyunun Adı : MEKTUP VAR
Amaç: Sadece vücut dilini kullanarak sözsüz anlatım yapmak
Kullanılan Malzeme: Kağıt
Çocuklar yarım ay şeklinde oturtulur.Ve içlerinden bir çocuk seçilir.Seçilen çocuğun eline bir kağıt verilir. Çocuğa bunun bir mektup olduğu ve bu mektupta yazan şeyleri arkadaşlarına sözsüz olarak anlatması istenir. Çocuk jest ve mimikleri ile mektupta yazılı olduğunu düşündüğü şeyleri arkadaşlarına anlatır. Örneğin çocuk kendine sarılarak mektubu yazan kişinin onu çok özlediğini anlatabilir. Etkinlik sonunda çocukların neler anladığına dair fikirleri alınır.

Oyunun Adı: BENİ TAMAMLA
Çocuklardan iki kişi seçilir. Seçilen bu iki kişi bir nesneyi vücutlarını kullanarak yapmaya çalışır. Ve diğer çocuklar bu yarım kalan nesneyi tahmin ederler, kendi arzuları ile nesneyi tamamlamak için kendi vücutlarını biçimlendirirler.

Oyunun Adı: YENİ BİR GÜN
Uyuyoruz. Sabah oldu, uyanalım. Gözlerimizi açıyoruz. Kalkıyoruz, lavaboya gidip yüzümüzü yıkıyoruz. Dişlerimizi fırçalıyor, saçımızı tarıyoruz. Pijamamızı çıkarıyor, elbisemizi giyiyoruz. Kahvaltı sofrasına oturuyoruz. Ekmeğe yağ sürüyor, üzerine biraz da reçel koyuyoruz. Çay biraz sıcak. Dikkatli içelim.
Tekrar elimizi yıkayıp, dişlerimizi fırçalayalım. Çantamızı alıp annemize el sallayıp evden çıkalım.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu konuda Pandomim nedir, Pandomim örnekleri nelerdir başlıklarına yakından göz attık. Eğer, bu tür konulara ilgi duyuyorsanız daha önceden sizler için hazırlamış olduğumuz KATEDRALLER ZAMANINDA AŞK konusuna da bir göz atmanızı öneririz.

Kaynak: 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.