Paris Semalarında Süzülen Evler: Laurent Chéhere

Herkes uyusun iyi oluyor hoşlanıyorum

Hırsızlar polisler açlar toklar uyusun

Herkes uyusun bir seni uyutmam birde ben uyumam

Herkes yokken biz oluruz biz uyumıyalım

Nasıl olsa sarhoşuz nasıl olsa öpüşürüz sokaklarda

Beni bırak göğe bakalım

– Turgut Uyar –

 

Bir çocuğun masum duyguları gibi saf, mavi gökyüzü; ve orada her zaman umut vardır. Güneş hep parlar bulutların üzerinde, yeryüzündeki kötülükleri yakıp kavurmak istercesine aydınlatır tüm karanlıkları. Bu yüzdendir ki ne zaman yüreğimiz sıkışsa ve her ne zaman uzaklara çekip gitmek, dertlerimizden uzaklaşmak istesek Turgut Uyar’ın da dediği gibi göğe bakarız. Hep başka bir hayat var olduğunu hayal ederiz. Güneşe doğru bir adım daha atmak isteriz ve gökyüzünün maviliklerinde, bulutların arasında yüzmek isteriz.

Gökyüzünde yaşamanın karşı konulamaz çekiciliğini keşfeden Laurent Chéhere, illüstrasyonlarında bu ütopik fikri sunmuş. Yeryüzünü yer çekimsiz olarak hayal eden Fransız sanatçı, sadece elektrik telleriyle hayata bağlanmış bir şekilde gökyüzünde boşlukta süzülen evleri sanat dünyasına  kazandırmış. Detaylı olarak resmedilen  her ev, illustrasyonların ardındaki derin hikaye hakkında ipucu veren ev sahiplerine de sahiptir. Chéhere’nin illüstrasyonları Jules Verne’den Hayao Miyazaki’ye kadar etkiler taşımasının yanında, asıl olarak Paris’de bulunan çingeneler ve göçmenler gibi marjinal gruplardan ilham almıştır. Sanatçının bu evleri caddelerden kökleyip gökyüzüne yerleştirmesinin asıl nedeni; izleyicinin caddeye ve çevresel ögelere odaklanmasından ziyade asıl objeye odaklanmasını sağlamaktadır. Böylece varoşların da güzellikleri olabileceğini ve ön yargıların bunları görmemizi engellediğini eleştirmiştir.

İllüstrasyonlarını oluştururken fotomontaj tekniğini kullanan Chéhere; antenler, duvarlar, çatılar, grafitiler ve kuşlar gibi yüzlerce ögeyi fotoğraflamış ve daha sonra bunları çizimlerle bir araya getirmiştir.

Son olarak, Chéhere’nin ön yargılar ve ön öğretilerden dolayı göremediklerimizi gösterdiği gökyüzü evlerini siz değerli okuyucularımızın beğeni ve çıkarımlarına sunuyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.