Parmak Uçlarınızla Müzik Yaratmak: ‘Loop Block ve Live Block’

Müzik yaratmanın verdiği keyfin yanı sıra göz ardı edemeyeceğimiz zorluklarına alternatif çözümler üreten İngiltere kökenli müzik teknolojileri firması Roli; tasarım ve teknolojiyi birleştirerek ürettiği donanım ve yazılım ürünleriyle müzik yaratma sürecini daha kolay ve keyifli hale getiriyor.

Fütürizm dalından etkilenen tasarımlarıyla geleceğin klavyelerini müzikseverlere sunan Roli, 2013 yılında devrim yaratacak Seaboard klavyeleri piyasaya sürdü. Aynı yıl içinde çok sayıda ödül kazanan klavyelerin yanı sıra müzik üretme sürecini daha keyifli hale getirmeyi hedefleyen Roli, yeni tasarımlar üretmeye de devam ediyor. Müzikseverlere iyi haberi BLOCKS serisiyle veren firma, parmak uçlarıyla müzik yapmanın güzelliğini Loop Block ve Live Block ile keşfetmeye çağırıyor.

Peki nedir Loop Block ve Live Block?

Bloklar üzerinde müzik yaratmayı ve performans gerçekleştirmeyi çok daha kolay hale getiren bir teknoloji. Üzerindeki butonlarla, Loop Block’taki loop kayıtlarını veya Live Block üzerindeki akorları tetiklemeyi yada çaldığınız gamları değiştirmeyi aktif hale getiriyor. Bu özellikleri NOISE uygulamasıyla da kullanmak mümkün. Fakat Live Block veya Loop Block kullanımıyla yazılım menünüze göz atmanıza gerek kalmıyor. Size sadece butonları tuşlayarak müziğinizi yaratmanın keyfini çıkarmak kalıyor.


Loop Block ile: Parmak uçlarınızla müziğinizi yaratıyorsunuz. Müziğinizi kaydetmek veya düzenlemek istediğinizde stüdyo tekniklerini size sunan Loop Block, üzerindeki butonlarla müziğinizi kaydetmenizi ve daha sonrasında tekrar çalmanızı sağlıyor. Müziğinizi doğru zaman ve ölçüde çalmanız için de kolaylık sağlayan Loop Block, temponuzu ayarlama ve kaydedilmiş loop’larınızı quantize etme özgürlüğünü de sağlıyor.

Live Block ile: İster sahnede ister evinizde başarılı canlı performanslar gerçekleştirmenize yardımcı oluyor. Üzerindeki butonlarla gamlar ve oktavlar arasında geçiş yapabilmenizi, arpej ve akorları tetiklemenizi, eş zamanlı olarak notalara sustain verebilmenizi sağlayacak Live Block, canlı performanslarda bile eğlenceyi garantiliyor.

Bir Tıklama ile Bağlantı

Live Block ve Loop Block, Lightpad Block’u ile sadece bir tıklama ile bağlantı kurabiliyor. Bir parmak boyundan da düşük uzaklıktaki Lightpad Block’u kullanışlı arayüzü ile eğlenceli ve hızlı performansları beraberinde getiriyor. Ayrıca Block’lar üzerinde ne zaman ne yapmak istiyorsanız yeniden yapılandırmayı da sağlıyor. Hatta çaldığınız şarkının ortasında bile… Lightpad Block, Live Block’un üstüne veya altına, sağına veya soluna bağlantı yaparak kullanılabiliyor. Live Block ve Loop Block’u kendi aralarında birbirine bağlama veya diğerinden ayırarak ayrıca Lightpad Block ile bağlantı sağlama yoluyla da performans gerçekleştirebiliyorsunuz. Fiziksel olarak Block’ları ayırmak istediğinizde ise kablosuz olarak çalışmaya devam ediyorlar.

 

Sağladığı kolaylıklarla ve geleceğe yönelik tasarımlarıyla müzik dünyasına yeni bir bakış açısı kazandıran Loop Block ve Live Block yaratım sürecini daha sancısız hale getiriyor. Size de parmak uçlarınızla yaptığınız müziğin keyfini çıkarmak düşüyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.