‘’Parmakta bir dağ, anüste bir dağ, file binmiş bir dağ…’’

“Parmakta bir dağ, anüste bir dağ, file binmiş bir dağ…’’

Bu söz Etel Adnan’ın ‘’Arap Kıyameti’’ isimli kitabından esinlenilmekte olup, şimdilerde Seda Hepsev’in yeni sergisinin adı. Marmara Üniversite’nde resim eğitimi alan Hepsev, beşinci kişisel sergisini X-ist’te açtı. Sergi 5 Mart – 4 Nisan tarihlerinde gezilmeyi bekliyor. Sanatçı tek bir kavram ya da olgu üzerinde yoğunlaşmadan geneli anlatan toplumsal olayları, farklı malzemeler kullanarak anlatıyor. Sergide dağ imajlarından oluşan 2 adet seri ve 21 adet tuval resmi yer alıyor. Tuval resimlerinin hepsi, iç mekanlarda farklı kişilerle geçirilen zamanı temsil ediyor. Artık hayatımızın vazgeçilmezi olan dağ imajını bir nevi yıkma amacı taşıyor. Ayrıca sergiyi ziyarete gelenlere verilen poster de sergiye dahil durumda.

ss2

‘’Pasif Meydan Okuma” (Passive Defiance) adını verdiği iki adet seride, dağ motiflerine ve desenlerine rastlıyoruz. Birinci seri ahşap üzerine mürekkepli kalem tekniği ile, ikinci seri ise kumaş üzerine işleme tekniği ile yapılmış. Birinci seride ahşap üzerine yazılan yazılardan bazı örnekler vermek gerekirse:

Can I see the future if I climb up a mountain?

A mountain ate me.

He dropped a mountain from hic pocket.

The bigger mountain behind the mountain.

ss3

ss4

‘’Coğrafi koşulların insanların yaşam şekilleri üzerindeki etkisi bilindik bir konu. Ben de, içinden deniz geçen bir şehirden, içinden dağların geçtiği bir şehre taşındığımda, bu yeni coğrafi etkileşimin sonuçlarını fark etmeye başladım. Hangi konumdan, hangi açıdan bakılırsa bakılsın mutlaka bir dağ silueti, bir dağ parçası ile göz göze gelmek, açık alanda bile ortaya çıkan kapalılık hissi, kimine göre hoş bir manzara olarak tanımlanırken, bende çoğu zaman klostrofobik bir his yaratıyor. Kuralcılığı ile tanınan bu toplumda, aykırı olan herhangi bir şey, bu dağlardan birine çarpıp geri dönebilir. İşte bu noktada, söz söyleyen, iktidar olan, erkek olan, baskın olan, fallik olan, dağın kendisi halini aldı.’’ diyor sanatçı.

Seda Hepsev; bu zamana kadar Comtemporary İstanbul, Viyana Sanat Fuarı, SCOPE Basel, VIP Art Fair gibi pek çok uluslar arası sergilere ve fuarlara katıldı.

sdgsdhsdh

Asena Erenay

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Platonov’un Mektupları Yayımlandı

"Edebiyat elbette insanları gözlemlemenin sonucunda ortaya çıkar," diyor Platonov. "Onları gözlemlemek için de mektuplarından daha iyi bir yer olabilir mi?"...

Kapat