Paul Gauguin

Post empresyonist resimleriyle ünlü Gauguin, 1848 yılında Paris’te doğdu. Gauguin bir sanatçı olarak gerçek anlamda bir eğitim almadı. 25 yaşına kadar da resim yapmaya başlamadı. Vincent Van Gogh ve diğer sanatçıları destekleyen Camille Pissarro, Gauguin için de ilk başlarda önemli bir etken olmuştur. Pissarro, Gauguin’i Empresyonist akıma yönlendiren kişidir.
Gauguin, Empresyonistlerle birlikte resimlerini sergiliyordu ve bu akıma dahil olan sanatçıların eserlerini topluyordu. .Bir dönemde Van Gogh ile beraber resim yaparlar fakat bu dönem ikisi için de iyi olmaz.Gauguin’in empresyonist ressam arkadaşlarının yanı sıra Sembolist akımdan arkadaşları da vardı. Çevresi sayesinde sembolist akıma yaklaşmıştı. Empresyonizm ve Sembolizm Gauguin’e yetmemeye başlamış, bundan dolayı Afrika ve Asya sanatı kendine daha çekici gelmiştir. Özellikle de Japon kültürü… Folklorik sanat ve Japon sanatının etkisine girmiştir.
Gauguin bir ressam olarak da çok tanınmamaktadır.”Taze balık, meyve” için bir adada yaşamaya gitmiştir bu da “primitif” (felsefi) olarak resim yapmaya başlamasını sağlamıştır.
Kısa bir süre Tahiti’de yaşamış ve burada yaşarken “Fatata te Miti”, “Orana Maria” adlı tablolarını yapmıştır.Ayrıca Gauguin’in Tahiti’de geçirdiği günlerini anlattığı “Noa Noa: The Tahiti Journal Of Paul Gauguin” adlı bir kitabı vardır.Ou “Nereden geliyoruz? Neyiz? Nereye gidiyoruz?” sözü evrimi anlatan çok güzel bir sözüdür.

Paul Gauguin-tablo

Gauguin, en önemli eseri olan “Where Do We From” adlı tablosunu yaptı. Taşındıktan sonra da “Before and After” adlı anılarını, bir kitapta topladı. Kilise ve hükümetle yaşadığı bir problem yüzünden 3ay hapse mahkum oldu ama hapse girmeden önce hayatını kaybetti.

where-do-we-came

Paul Gauguin’in çalışmalarına olan büyük ilgi ölümünün hemen sonrasında oldu. Çalışmalarının büyük kısmı Rus koleksiyoncu Sergei Shchukin tarafından toplandı. Koleksiyonun bir kısmı da Pushkin Müzesi’nde sergilenmektedir.

Nazlıcan Yazıcı

Hacettepe Üniversitesi sanat tarihi öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.