Performansın Dev İsimlerinden Ulay “Kimliksizleşme Ve Dönüşme “İle İstanbul’da

İlk görüşmememiz Amsterdam’daydı Bir performans vardı, hemen öncesinde tanıştık ve o “Thomas Lips” adında bir çalışmaydı. Performansta kendini kırbaçlıyor ve vücuduna jiletle bir pentegram çiziyordu. Kendi kendime, hayır bu olmamalı dedim.  Sonra yaraları fark etmeye başladım. Marina’dan hoşlanmamıştım fakat, yaralarını temizledim. Bir şeyler sürdüm ve sanırım ikimiz içinde kritik an o andı. Tanıştığımız ilk anda inanılmaz bir çekim oluştu. Kişiliklerimiz, fiziksel görünüşümüz. Karakterlerimiz… Ayrı ayrı yapmakta olduğumuz işler… Sanki kayıp kardeşimizi bulmuş gibiydik. Ayrıca 30 Eylülde aynı günde doğmuştuk. Aşikârdı. Bizi birleştiren kaderdi. Onu gerçekten sevdim kendimden bile çok sevdim.

Marina Abramovic ile tanışmasını bu dizelerle anlatıyordu bize Ulay. Şüphesiz çoğu kişi Ulay’ı Marina Abramoviç ile yaptığı performanslarla tanır. Fakat Ulay, tek başına sergilediği performanslarla da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştı.

ulay-marina-abramoviç

Kimlik kavramını sorunsallaştıran sanatçının, 1970’li yıllara ait videolarında: “Mekanı ve kendisini kullanarak kimliksizleşme ve kendisini dönüştürdüğü gibi, mekanı da dönüştürme eylemini gerçekleştirdiği” görülmektedir. Asıl adı Uwe Laysiepen olan sanatçının, erken dönem işleri bir seçkiyle 2 Eylül ve 10 Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşacak. Ulay’ın çalışmalarının sergileneceği serginin ev sahipliğini ise Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları üstlenecek.

Küratörlüğünü Ali Akay’ın gerçekleştireceği sergide Ulay, kendi deneyim ve performans sanatını anlatacağı bir konferansla sanatseverlerle buluşacak.

ulay

“Sergiden bir video çalışması, Şekerbank’ın çağdaş sanat ve kültüre erişimi arttırma hedefi kapsamında İstanbul Merkez, Ankara Küçükesat ve Kızılay, Tekirdağ Alpullu, Ordu, İzmir, Bodrum, Mardin ve Edirne olmak üzere, 8 ildeki 9 Şekerbank şubesinde de 24 saat görülebilecek.”

Ulay ve Marina Abramoviç ile detaylı bilgiye Aramızdaki Sanatçı Marina Abramovic adlı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Marina-Abramovic-ulay

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.