Picasso’dan Heykeller!

Sergi salonunun kapısından içeriye doğru bir adım atıyorsunuz ve karşınıza düz bir plaka çıkıyor, daha doğrusu karşınızda duran şeyin düz bir plaka olduğu yanılgısına düşüyorsunuz. Üzerinde Picasso tarafından çizildiği ilk bakışta anlaşılan bir suret var. Yakınına geldikçe, etrafında gezdikçe, düz bir plaka sandığınız şeyin aslında üç boyutlu olduğunu farkına varıyorsunuz. İkinci boyut ne zaman üçüncü boyuta geçti? Düz görünen plaka ne zaman derinlik sahibi oldu? 20. Yüzyıla adını altın harflerle kazıyan İspanyol sanatçı Pablo Picasso, heykel konusunda da farkını böylesine etkileyici bir şekilde ortaya koyuyor.

picasso-heykel-2

Açtığı birbirinden özel sergilerle her sene kendisinden söz ettirmeyi başaran, Amerika’nın New York şehrindeki Museum of Modern Art (MoMA), geçtiğimiz Eylül ayında, bugüne kadar Amerika’da açılmış olan en büyük Picasso heykel sergisine kapılarını açtı. Şubat 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilecek olan sergide, Picasso’nun 1902 yılından 1960’lı yıllara kadar yaptığı, birbirinden etkileyici 140 heykelini görmek mümkün. Müzenin dördüncü katındaki galerilerde sergilenen heykellerin 50 tanesi, Paris’teki “Picasso Ulusal Müzesi”nden getirilmiş olsa da çoğu özel koleksiyoncuların koleksiyonlarından ödünç alınmış, bu durum serginin eşsiz olmasını sağlıyor; çünkü bu kadar fazla özel parçanın bir araya gelmesi eşine çok az rastlanabilecek bir durum; öyle ki New York Times Gazetesi yazarlarından Roberta Smith bu sergiyi: “Hayatta bir kere başa gelebilecek bir şey.” olarak nitelendirmiş. Picasso Heykelleri Sergisi, günde ortalama 6000 misafiri galerilerinde konuk ediyor.

picasso-heykel-3

Picasso, çeşitli boyutlarda yaptığı heykellerinde, bronz, demir ve tahta gibi birbirinden farklı pek çok malzeme kullanmış. Sonuçta ortaya çıkan eserler içinse, gerek üçüncü boyuta geçişleri, gerek tasvir biçimleri olsun Picasso’yu gerçek anlamda yansıtan heykeller demek mümkün!

picasso-heykel-4

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
İstanbul Tiyatro Festivali Yerli Proje Başvuruları Başladı

Bu yıl 22'nci kez düzenlenecek İstanbul Tiyatro Festivali'nde yerli projeler için başvurular başladı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kasım...

Kapat