PİCASSO’NUN TABLOLARINDA YAŞATTIĞI İKİ KADIN : FERNANDE OLİVİER VE DORA MAAR

Asıl adı Amelie Lang olan Fernande Olivier, ressamlara modellik ederek yaşamını kazandığı yıllarda Picasso ile tanışıp onun için çalışmaya başlar. Bu birliktelik modelin sanatçıya aşık olması ile sonuçlanır. Picasso, modelin güzelliğine vurulduğunu söylemiştir. Çift beraber yaşamaya başladıktan 2 yıl sonra Picasso, Eva Gouel ile buluşmaya başlamıştır. İntikam peşindeki Fernande başka bir ilişki yaşayınca, Picasso da Fernande’yi terk eder. Fernande, aynı yılın sonlarında sağa sola borçlanarak yaşamını sürdürme çabasına girmiştir. Picasso, Fernande’yi terk ettikten ve Eva Gouel ile ilişki yaşamaya başladıktan üç sene sonra, Eva Guel yaşamını yitirmiştir.

Fernande 1933 yılında “Picasso ve Dostları” adlı bir kitap yazıp yayınlamıştır. Picasso ile yaşadığı girdaplı ilişkiyi anlatan kitaba 2001 yılında Fernande’nin mektupları da eklenmiştir ve kitap Loving Picasso : The Private Journal of Fernande Olivier adıyla yeniden yayınlanmıştır.

picasso-2

Fernande with a Black Mantilla (Fernande à la mantille noire) , 1906

  picasso-3

Portrait of Fernande , 1906

picasso-4

Woman with Pears (Fernande), 1909

Picasso’nun hayatını etkilemiş diğer kadınlardan biri olan François Gilot, “Picasso ile Yaşamak” adlı kitabında Picasso ile tanışma hikâyesinden bahsederken, onu ilk kez gördüğü lokantada yanındaki iki kadından bahseder. Birisi Noailles Vikontesi Marie Laure’dur. “Diğer kadın…” şeklinde anlatımını sürdüren Gilot’un bahsettiği ikinci kadın ise Yugoslav asıllı ressam ve fotoğrafçı Dora Maar’dır. Picasso’nun Dora’ya dair yaptığı birçok portrede çene biçimi ile oval yüzü dikkat çeker. Arkaya atılmış saçları siyahtır ve elleri incedir. Dora Maar, Picasso tarihine sanatçının dostu, modeli ve esin perisi olarak geçmiştir.

Dora Maar’ın fotografik üslubu sürrealist bir anlayışa sahiptir. Oranları değiştirerek, gerçeküstü ressamlar gibi yan yana gelmesi beklenmeyen nesneleri bir araya getirmiştir. Paris, Londra ve Barcelona gibi kentlerde ezilen sınıfların, işsizler ve evsizlerin, toplumsal ve fiziksel açıdan zayıf kişilerin fotoğraflarını çekmiştir. Dora Maar’dan, François Gilot ile ilişki kurduktan sonra ayrılan Picasso’nun Dora Maar’a olan bağlılığı, François Gilot ile ilişkisini etkilemiştir ve François, çocuklarını da alıp Picasso’yu terk etmiştir.

picasso-8

Dora and the Minotaur,1936

picasso-9

Portrait de Dora Maar,1937

picasso-10

Dora Maar Au Chat,1941

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.